Posljednja večera

Posljednja večera

Paweł Huelle

Radnja romana odvija se u toku samo jednoga dana u Gdanjsku. Junaci romana su poznanici koji u dogovoreno vrijeme trebaju stići na zajedničko fotografiranje, a prema snimljenoj će fotografiji njihov zajednički prijatelj naslikati Posljednju večeru.

U satiričnom i grotesknom tonu roman suvremenoga poljskoga autora asocira čuvenu Leonardovu sliku, a preko nje i poznati novozavjetni motiv posljednje večere, no priča smještena u turbulentno vrijeme sadašnje Poljske nosi još cijeli niz slojeva koji zasijecaju uvriježene stereotipe o religioznosti, o predodžbama svetosti i uopće moralno-etičkim pitanjima unutar društva koje je u 21. stoljeću suočeno s brojnim izazovima.

Prema mišljenju Przemysława Czaplińskoga, poljskoga književnoga kritičara, Posljednja večera najbolji je Huelleov roman napisan od početka 90-ih, u kojem pokazuje Poljsku u kojoj porast svetosti dovodi do porasta mržnje. Sudbina likova odražava ujedno i sudbinu čitave jedne generacije u Poljskoj te otkriva odnos prema vjeri i pozadinu stereotipne slike o poljskoj čvrsto ukorijenjenoj praktičnoj religioznosti.

Naslov izvornika
Ostatnia wieczerza
Prijevod
Ivana Vidović Bolt
Urednik
Branko Čegec
Dimenzije
20 x 12 cm
Broj strana
251
Nakladnik
MeandarMedia, Zagreb, 2012.
 
Latinica. Broširano.
Jezik: Hrvatski.
ISBN
978-9-53334-022-7

Jedan primjerak je u ponudi

Stanje:Korišteno, u odličnom stanju
Dodano u košaricu!
 

Zanima Vas i neka druga knjiga? Možete pretražiti našu ponudu pomoću tražilice ili prelistati knjige po kategorijama.

Možda će Vas zanimati i ovi naslovi

Film zvani želja

Film zvani želja

Andrzej Wajda

Knjiga proslavljenog poljskog reditelja u kojoj govori o svojim filmovima, kao i o društvenom angažmanu umetnika i „sukobu između društvenog pokroviteljstva i ličnog pogleda na svet reditelja koji snima filmove”.

Narodna knjiga, 1988.
Srpski. Latinica. Broširano.
4,25 - 4,32
Sanjar

Sanjar

Wladyslaw St. Reymont

Roman Sanjar poljskog nobelovca Vladislava Stanislava Rejmonta, objavljen na hrvatskom jeziku 1944. godine, introspektivno je i filozofski obojeno delo koje se razlikuje od njegovih poznatijih realističkih romana kao što je Seljak.

Suvremena biblioteka, 1944.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
6,22 - 7,56
Gdje je David Weiser

Gdje je David Weiser

Pawel Huelle

„Gde je Dejvid Vajzer?“ je roman Pavela Huela koji je, nakon trogodišnjeg 'bunkera' u Poljskoj, objavljen 1987. godine i ubrzo ga je ovdašnja kritika proglasila za "roman decenije", kao i za nacionalni klasik.

Naklada MD, 2005.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
8,46
Quo Vadis?

Quo Vadis?

Henryk Sienkiewicz

Roman „Quo Vadis“ je istorijska saga smeštena u Rimu za vreme vladavine cara Nerona. Napisano sa epohalnom širinom, delo istražuje sukob između ranog hrišćanstva i dekadentnog rimskog društva, sa ljubavnom pričom u svom središtu.

Minerva, 1964.
Srpski. Latinica. Tvrde korice.
2,98
Kralj života

Kralj života

Jan Parandowski

U ovom romanu Parandowski prikazuje život Oscara Wildea, koji je na prijelomu XIX i XX stoljeća kao pisac, a možda još više po svom načinu života, bio postao moda u čitavoj Europi.

Zora, 1955.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice s ovitkom.
9,647,71
Nečista posla

Nečista posla

Marek Hlasko
Grafički zavod - Titograd, 1965.
Srpski. Latinica. Broširano.
4,98