Kritika srpskog uma

Kritika srpskog uma

Novica Milić

Polazište knjige je da je Srbe prosvjetiteljstvo sustiglo ne samo kasnije od svog europskog pohoda u 18. stoljeću, već su mu se odupirali i kad ih je sustiglo. Na Balkanu je povijest išla drugim putevima, imala je drugačije ritmove.

S jedne strane Milić analizira motive Kantovih kritika pokazujući da “kritika” kod Kanta znači “opravdanje”, odnosno pod kojim uslovima se razum i um legitimno upotrebljavaju. Nelegitimna je, recimo, ona upotreba uma koja ne poznaje sopstvene granice, kao u Holokaustu, recimo, gde su nacisti pokušali istrebljenje Jevreja da opravdaju (lažnim) razumskim argumentima. Tamo, dakle, gde um nije u stanju da prepozna i postavi granice samome sebi, da samoga sebe ustavi, tamo gde um ne priznaje zakone (ustave) koje je sam postavio u korist čitave zajednice, neminovno sledi katastrofa. S druge strane, analizirajući istoriju Srbije pokazuje Milić šta se zbivalo u Srbiji u doba kada su se, u Evropi, lomila koplja za vladavinu uma (zakona), odnosno kada su se ideje prosvećenosti, svim preprekama uprkos, stabilizovale. Milićeva analiza istorije, međutim, ne ide u velikim talasima, već se usredsređuje na važne nosioce modernih ideja (poput Dositeja Obradovića ili Bože Grujovića), odnosno na najžešće protivnike modernizacijskih projekata (poput Nikolaja Velimirovića), da bi, u malim koracima, pokazao zbog čega Srbija nikada nije prihvatila ideje prosvećenosti, zbog čega je ispala iz evropskog koloseka i ostala na sporednim istorijskim putevima. Drugim rečima, Srbija nikada u svojoj istoriji nije uspela da usvoji kritiku – u svakom od značenja toga pojma – niti da je institucionalizuje kao nužan preduslov zdravog zajedničkog života.

Dimenzije
19 x 12 cm
Broj strana
206
Nakladnik
Most art Jugoslavija, Beograd, 2023.
 
Ćirilica. Broširano.
Jezik: Srpski.

Jedan primjerak je u ponudi

Stanje:Korišteno, u odličnom stanju
Dodano u košaricu!
 

Zanima Vas i neka druga knjiga? Možete pretražiti našu ponudu pomoću tražilice ili prelistati knjige po kategorijama.

Možda će Vas zanimati i ovi naslovi

Haosmos Basara

Haosmos Basara

Novica Milić

Novica Milić daje Basari status kakav zaslužuje - čita ga kao relevantnog svjetskog pisca. On ga "izvlači" iz kaljuže palanke i postavlja na pozornicu svjetske književnosti, gdje je bitno samo jedno: što i kako pisac radi s riječima.

Factum izdavaštvo, 2020.
Srpski. Ćirilica. Broširano.
9,56
Aus der Erfahrung des Denkens

Aus der Erfahrung des Denkens

Martin Heidegger

"Iz iskustva mišljenja" zbirka je kratkih filozofskih zapisa, aforizama i meditacija koje Heidegger piše u kasnijoj fazi svoga stvaralaštva. Djelo nije sustavno filozofsko izlaganje nego niz misaonih fragmenata o prirodi mišljenja, jezika i bitka.

Pfullingen Neske Verlag, 1976.
Njemački. Latinica. Broširano.
14,99
Rad panike

Rad panike

Goran Ferčec, Siniša Ilić

Rad panike Gorana Ferčeca i Siniše Ilića je prvi svezak trećeg kola biblioteke Prijatelji, zajedničke edicije MaMe i Bookse. Goranov tekst i Sinišini crteži nastali su kao dio istoimene produkcije skupine BADco.

Multimedijalni institut, 2020.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
9,56
Mladić iz stoljeća prošlog

Mladić iz stoljeća prošlog

Ivan Pauletta

O sudbinama ljudi na granicama Europe

Durieux, 2019.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
9,99
Martin Hajdeger i nacionalsocijalizam

Martin Hajdeger i nacionalsocijalizam

Slobodan Žunjić

Slobodan Žunjić u knjizi Martin Hajdeger i nacionalsocijalizam (1992) detaljno istražuje vezu između filozofije Martina Heideggera i njegovog angažmana u nacističkom režimu.

Književna zajednica Novog Sada, 1992.
Srpski. Latinica. Tvrde korice.
12,62
Kultura i eksplozija

Kultura i eksplozija

Jurij Mihajlovič Lotman

Lotman komentira tehnički progres kao kulturološki problem, znanstvena otkrića, modu, politiku, običaje, promatrajući ih kao kulturne sustave koji funkcioniraju izmjenom dvaju osnovnih procesa - linearnog razvoja kulture i trenutka "eksplozije".

Alfa, 1998.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
5,42