Dnevnik o Čarnojeviću

Dnevnik o Čarnojeviću

Miloš Crnjanski

Roman o mladom intelektualcu koji se našao u vrtlogu prvog svjetskog rata. Crnjanski paralelno priča doživljaje iz djetinjstva i mučne slike i doživljaje iz rata. Pisan u prvom licu roman ostavlja utisak izrazito lirske autobiografske poeme.

Dnevnik o Čarnojeviću izdavači odbijaju objaviti u cjelini i predlažu piscu da izdvoji nekih pet tabaka iz ogromnog rukopisa. U hotelu "Pariz" Crnjanski nasumice odabire dijelove teksta, ostalo spaljuje. Kasnije je Vinaver ispremetao poglavlja i knjiga je tako objavljena. Zbog toga, a i zbog činjenice da je ovaj roman lirski, ne može se govoriti o fabuli. Roman počinje opisom i razmišljanjem o ratu Petra Rajića u kome se vidi besmisao rata kao i "indiferentni stav glavnog junaka" (kako kažu neki kritičari). Od tog pakla se udaljava razmišljajući o djetinjstvu, majci i periodima bolesti koji mu, kako kaže, "behu najlepši doživljaji". Sjeća se majčine smrti i njegove ženidbe ubrzo nakon toga, koju su ugovorile njegove tetke i žene iz mjesta. Njegova žena, puna života i strasti, bila je previše za ratom izmučenog čovjeka. Njegova bolest se pogoršala i on odlazi na liječenje u Krakov. Tu upoznaje još ženu koja mu pruža samo čulnu ljubav. Emocije on traži i pronalazi u liku jednog sumatraiste, Čarnojevića, koji je okrenut prirodi, nebu, i koji smatra da sve stvari stoje u vezi. Tekst o Čarnojeviću koji zauzima najkraći dio romana, predstavlja centralni njegov dio i objašnjava smisao čovjekovog života, daje razlog čovjeku da živi, te izražava osnovu poetike Miloša Crnjanskog, tzv. "sumatraizam". Rajić se vraća iz sanatorijuma sa shvaćanjem da je sreća u lišću (prirodi ), utjeha u nebu i odlukom da će smrt dočekati smiješeći se.

Urednik
Vidosav Stevanović
Naslovnica
Rade Rančić
Dimenzije
18 x 11 cm
Broj strana
81
Nakladnik
BIGZ, Beograd, 1984.
 
Latinica. Broširano.
Jezik: Srpski.

Nema primjeraka u ponudi

Poslednji primjerak je nedavno prodan.

 

Zanima Vas i neka druga knjiga? Možete pretražiti našu ponudu pomoću tražilice ili prelistati knjige po kategorijama.

Možda će Vas zanimati i ovi naslovi

Pesme, putopisi, eseji

Pesme, putopisi, eseji

Miloš Crnjanski

Crnjanski koji piše pesme u uniformi ratnika, još uvek je gnevan borac što pljuje na zastave i psuje pod vešalima. Otrovni podanik kolone literata koji su, prezrevši rat, omrznuli život. Buntovnik će ubrzo pronaći svog dvojnika - mirnog čoveka sa Sumatre.

Naprijed, 1967.
Srpski. Latinica. Tvrde korice.
8,25 - 8,45
Prelazni period: Dnevnik posmatrača

Prelazni period: Dnevnik posmatrača

Mihailo Lalić

"Prelazni period" je roman crnogorskog i srpskog književnika Mihaila Lalića, objavljen 1988. godine. Djelo nosi podnaslov "Dnevnik posmatrača", što sugerira introspektivan i refleksivan pristup pripovijedanju.

Nolit, 1988.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
7,52
Povijest moga života

Povijest moga života

George Sand

Autobiografija francuske književnice, pravog imena Aurore Dupin, preteče modernog feminizma, predstavlja remek-djelo ove spisateljice nebičnog i burnog života. Javnost je od nje zazirala, dok su joj se divili Balzac i Dostojevski.

Zora, 1964.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice s ovitkom.
6,54 - 9,99
Suton na Tiberu

Suton na Tiberu

Nada Kesterčanek

"Suton na Tiberu" knjiga je putopisnih lirskih zapisa autorice Nade Kesetrčanek, koja kroz poetske opise i emotivne refleksije prenosi svoje doživljaje s putovanja.

Minerva nakladna knjižara, 1942.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
9,38
Piščevi zapisi I-IV

Piščevi zapisi I-IV

Dobrica Ćosić

"Piščevi zapisi" Dobrice Ćosića predstavljaju niz dnevničkih zapisa koji obuhvaćaju razdoblje od 1951. do 2000. godine, pružajući intiman pogled na političke, društvene i kulturne promjene u Jugoslaviji i Srbiji kroz nekoliko desetljeća.

Filip Višnjić, 2004.
Srpski. Ćirilica. Tvrde korice.
Knjiga se sastoji od 4 toma
42,56
Eseji

Eseji

Blaže Koneski

Knjiga 3

Svjetlost, 1982.
Srpski. Latinica. Tvrde korice s ovitkom.
15,75 (komplet)