Pjesme

Pjesme

Nikola Polić

Nikola Polić, književnik, novinar, publicist (Sušak, 26.XI.1890. – Volosko, 15.X.1960.).

Bio je jedno od četrnaestoro djece u obitelji Ante Polića, podrijetlom iz Staroga Grada na Hvaru i Gemme Gerbaz (Grbac), Riječanke. Braća su mu bili književnik Janko Polić Kamov i glazbenik Milutin (1883.-1908.). Nekoć bogata obitelj Polić s Pećina doživjela je slom 1902., a trgovačku propast pratile su i druge nedaće, jer je većina njegove braće i sestara umrla u djetinjstvu. Otac mu umire 1905., a majka godinu dana kasnije. Preostali dio obitelji nastavio je živjeti u Zagrebu, Rijeci, Sisku, Puntu na Krku te u više talijanskih gradova.

Dramatični događaji u obitelji ostavili su dubokog traga i na Nikoli Poliću, koji je provodio život odgojen u kavansko-bohemskoj idili pod dalekim utjecajem Vidrića, Matoša i matoševaca. Usprkos bohemskom životu, Polić je bio savjestan knjižničar. Dužnost upravitelja Sušačke knjižnice preuzeo je 1939. i upravljao njome do 1951. kad odlazi na dugotrajno bolovanje, a potom i u mirovinu.

Uredničku karijeru počeo je u Sušačkom novom listu, koji je nakon prestanka talijanske okupacije Sušaka pokrenuo 1923. nastavljajući tradiciju Supilovih novina. Potpisivao se pseudonimom Quasimodo, prema liku Viktora Hugoa. Pisao je i za tjedni podlistak Sušačke subote. Podlistak Zagrebačke šetnje u zagrebačkim Novostima potpisivao je kao Grga Čokolin, prema liku brijača u Šenoinom Zlatarevom zlatu. U književnosti se javlja 1911. pjesmom Zastori i slijepa djevojka. Zastupljen je u antologiji Hrvatska mlada lirika iz 1914. s Ivom Andrićem, Vladimirom Čerinom, Zvonkom Milkovićem, Jankom Polićem Kamovim, Tinom Ujevićem, Franom Galovićem i dr. Objavio je Marginalije (1921.), knjigu feljtona, kritika i eseja. U pjesničkoj zbirci Jučerašnji grad (1936.) bio je nadahnut zagrebačkim življenjem. Poslije smrti objavljena su mu izabrana djela.

Urednik
Hijacint Petris
Naslovnica
Mirko Uzorinac
Dimenzije
16,5 x 12 cm
Broj strana
163
Nakladnik
Zora, Zagreb, 1951.
 
Latinica. Broširano.
Jezik: Hrvatski.

Nema primjeraka u ponudi

Poslednji primjerak je nedavno prodan.

 

Zanima Vas i neka druga knjiga? Možete pretražiti našu ponudu pomoću tražilice ili prelistati knjige po kategorijama.

Možda će Vas zanimati i ovi naslovi

Pet stoljeća hrvatske književnosti #85 - Izabrana djela

Pet stoljeća hrvatske književnosti #85 - Izabrana djela

Ljubo Wiesner, Nikola Polić, Ulderiko Donadini, Milan Selaković

Pet stoljeća hrvatske književnosti (PSHK) najveći je nakladnički projekt ostvaren u povijesti hrvatske književnosti.

Zora, Matica hrvatska, 1970.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice s ovitkom.
4,983,74 - 5,64
1000 najljepših novela #22-24

1000 najljepših novela #22-24

Nikola Polić, Mark Twain, Migguel de Unamuno, Anatole France, Alphonse Daudet, P. T. Grilli Pitig...
Slovo nakladni zavod i tiskara E. Zigotta, 1929.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
6,58
Nastanjen uvijek

Nastanjen uvijek

Milivoj Slaviček

"Nastanjen uvijek" zbirka je pjesama Milivoja Slavičeka u kojoj autor kroz intiman, lirski ton istražuje teme trajnosti, doma, zavičaja, pripadnosti i duhovne ukorijenjenosti.

Kršćanska sadašnjost, 1990.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
3,46
Kuću dok nađeš

Kuću dok nađeš

Ibrahim Kajan

Ibrahim Kajan rođen je 1944. u Mostaru. Prvu zbirku pjesama objavio je 1967 u Sarajevu. ovo mu je druga zbirka pjesama, za koju je dobio i nagradu "A. B. Šimić" za 1973. godinu.

August Cesarec, 1978.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
7,99
Antologija moderne japanske lirike

Antologija moderne japanske lirike

Zlatko Gorjan

"Antologija moderne japanske lirike" u izboru i prijevodu Zlatka Gorjana značajno je djelo koje hrvatskoj publici približava poetsko bogatstvo i raznolikost moderne japanske poezije.

Matica hrvatska, 1961.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice s ovitkom.
3,72
Gradinar

Gradinar

Rabindranath Tagore

Gradinar je izbor od osamdeset i pet ljubavnih pjesama u prozi, napisanih i objavljenih 1912. godine. U središtu Tagorinog pjevanja su žena i ljubav - žena kao stvarnost i kao san i čežnja.

BIGZ, 133.
Srpski. Ćirilica. Tvrde korice s ovitkom.
5,24