Mati

Mati

Maksim Gorki

Roman Maksima Gorkog „Mati” objavljen je 1906. godine i jedno je od ključnih dela ruskog socrealizma. Delo prikazuje buđenje radničke klase u Rusiji kroz likove i događaje koji naglašavaju društvene nepravde i potrebu za revolucijom.

Radnja romana smeštena je u radničko naselje u industrijskom predgrađu. Glavni lik je Pelagija Nilovna Vlasova, udovica radnika i majka mladića Pavela Vlasova. Pelagija je prikazana kao skromna, nesigurna i neuka žena koja vodi život pun patnje, trpeći siromaštvo i grubost svog pokojnog muža. Međutim, njen život se menja kada njen sin Pavel počinje da učestvuje u revolucionarnom pokretu.

Pavel se povezuje sa grupom radnika koji organizuju tajne sastanke i šire revolucionarnu literaturu među radnicima. Pelagija, iako u početku zbunjena i zabrinuta zbog Pavlovih aktivnosti, postepeno postaje svesna društvenih nepravdi koje pogađaju radnike. Kroz interakciju sa revolucionarima i svedočenje o nepravdi, ona počinje da razume ideje koje Pavel i njegovi drugovi zastupaju.

Kako priča napreduje, Pelagija preuzima sve aktivniju ulogu u revolucionarnim aktivnostima. Njena uloga „majke“ simbolizuje majčinski odnos prema celokupnom radničkom pokretu. Ona postaje glasnik koji prenosi zabranjenu literaturu i učestvuje u organizaciji radničkih sastanaka, rizikujući sopstveni život.

Roman kulminira Pavlovim hapšenjem tokom protesta. Uprkos gubitku sina, Pelagija nastavlja da se bori, simbolizujući nepokolebljivi duh revolucije. Kroz svoj lik Gorki prikazuje transformaciju obične žene u snažnu i odlučnu revolucionarku, naglašavajući snagu promene i solidarnost među radnicima.

„Mati“ je jedno od najvažnijih dela koje je oblikovalo književnost socrealizma i ostaje moćan prikaz borbe za pravdu i ljudska prava.

Naslov originala
Мать
Prevod
Iso Velikanović, Malik Mulić
Urednik
Malik Mulić
Naslovnica
Boris Dogan
Dimenzije
20 x 13,5 cm
Broj strana
339
Izdavač
Prosvjeta, Zagreb, 1967.
 
Latinica. Tvrde korice s omotom.
Jezik: Hrvatski.

Nema primeraka u ponudi

Poslednji primerak je nedavno prodat.

 

Zanima Vas i neka druga knjiga? Možete pretražiti našu ponudu pomoću pretrage ili prelistati knjige po kategorijama.

Možda će Vas zanimati i ovi naslovi

Pripovetke

Pripovetke

Maksim Gorki

Maksim Gorki je bio poznati ruski pisac, dramaturg i politički aktivista. Njegova dela su ostavila dubok trag u svetu književnosti.

Srpska književna zadruga (SKZ), 1977.
Srpski. Ćirilica. Tvrde korice.
32,46 (komplet)
Moji univerziteti / Kuća Artamonovih

Moji univerziteti / Kuća Artamonovih

Maksim Gorki

Moji univerziteti su introspektivno delo koje nas vodi kroz život i unutrašnji razvoj ovog velikog pisca.

Srpska književna zadruga (SKZ), 1977.
Srpski. Ćirilica. Tvrde korice.
32,46 (komplet)
Djela #11: Gradić Okurov / Život Matveja Kožemjakina

Djela #11: Gradić Okurov / Život Matveja Kožemjakina

Maksim Gorki

Priča „Gradić Okurov” je kratki roman koji je Gorki napisao 1909. godine. Rad prikazuje život malog provincijskog grada Okurova i njegovih stanovnika, fokusirajući se na monotoniju, stagnaciju i moralnu dekadenciju društva.

Kultura, 1949.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
3,96 - 3,99
Djela #17: U svijetu

Djela #17: U svijetu

Maksim Gorki

„U svetu“ je drugi deo autobiografske trilogije Maksima Gorkog, objavljene 1916. godine. Trilogija obuhvata dela „Detinjstvo”, „U svetu” i „Moji univerziteti”, pružajući uvid u godine formiranja autora.

Kultura, 1949.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
3,94 - 3,99
Istorija Pugačova

Istorija Pugačova

Aleksandar Sergejevič Puškin
Rad.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice s omotom.
6,48
Oni su se borili za domovinu

Oni su se borili za domovinu

Mihail Šolohov
Novo pokoljenje, 1947.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
6,24