Behemot : struktura i praksa nacionalsocijalizma
Knjiga predstavlja strukturnu analizu Trećeg rajha kroz teorijsko i istorijsko razumevanje nemačkog nacionalsocijalizma kao ideologije, pokreta i poretka. Opisana je Hitlerova harizmatična ličnost kao vođe, koju je sačuvao do samog kraja svoje vladavine.
Klasičan prikaz funkcionisanja vlasti u nacističkoj Nemačkoj, koji se u hrvatskom prevodu pojavio tek šezdeset godina kasnije. Kao i njegov daleki prethodnik Tomas Hobs, koji je svoje glavno delo naslovio po čudovište Levijatanu, neprijatelju moći i poretka, Nojman - takođe veliki politički mislilac - svoju knjigu je naslovio imenom Behemota, neprijatelja haosa, Levijatanovog biblijskog rivala.
Ogromna studija „Behemot” rezultat je Nojmanovog intenzivnog teorijskog istraživanja ekonomskih i političkih korena totalitarizma u savremenom industrijskom društvu, odnosno identifikacije pretpostavki koje su omogućile nastanak nacionalsocijalizma i njegovo preuzimanje vlasti.
Nojman analizira nacionalsocijalistički sistem na osnovu bogatog empirijskog materijala kao haotičan sistem, kao negaciju države, stanje bezakonja, nereda i anarhije, sa izraženom ambicijom da uspostavi svoju hegemoniju na ogromnoj teritoriji. Provokativna i kontroverzna centralna teza knjige je da Treći rajh nije izražavao doslednu ideologiju niti je imao koherentnu strukturu. Nasuprot površnim prikazima nacionalsocijalističke države kao monolitne organizacije, Nojman pokazuje da je ona zapravo, na jedan zlokobni način, bila pluralistička i da se politička volja u njoj formirala kroz divlju konkurenciju najmoćnijih društvenih lobija.
Jedan primerak je u ponudi