Sabrana djela II: Travnička hronika
"Travnička hronika" roman je Ive Andrića, prvi put objavljen 1945. godine. Ovo djelo pripada autorovom tzv. bosanskom ciklusu i pruža široku sliku povijesnih, kulturnih i političkih prilika u Bosni tijekom osmanske i austrijske vladavine.
Roman je kronika događaja u Travniku, tada sjedištu bosanskog vezira, tijekom razdoblja od 1806. do 1814. godine.
Radnja romana smještena je u Travnik, u vrijeme složenih političkih previranja kada su se Osmanlijsko Carstvo, Napoleonska Francuska i Habsburška Monarhija sukobljavali za utjecaj na Balkanu. U središtu priče su dvojica stranih konzula – francuski konzul Jean Daville i austrijski konzul Joseph von Mitterer – koji sa svojim obiteljima dolaze u Travnik i ulaze u interakciju s lokalnim stanovništvom, vlastima i kulturom.
Daville i Mitterer, sa svojim kontrastnim osobnostima i političkim ciljevima, nastoje pridobiti naklonost vezira i ostvariti politički utjecaj. Njihov dolazak simbolizira ulazak Zapada u zatvoreni svijet Bosne. Konzuli i lokalno stanovništvo često dolaze u sukobe zbog kulturnih razlika, političkih intriga i različitih interesa. Travnik je prikazan kao mjesto gdje se preklapaju različiti svjetovi – osmanski, zapadnoeuropski i lokalno bosanski.
S promjenama u globalnoj politici, dolazi do povlačenja konzula i završetka njihovih misija u Travniku. Njihov odlazak simbolizira prolaznost političkih i povijesnih događaja, dok Bosna ostaje u svom cikličkom stanju.
"Travnička hronika" napisana je u obliku kronike, s pripovjedačem koji s distance i objektivnošću opisuje povijesne događaje. Roman se ističe bogatim jezikom, detaljnim opisima i psihološkom dubinom likova. Kroz priču o prošlosti, Andrić razmatra univerzalne teme koje su relevantne i u modernom dobu.
Primjerak je dostupan kao dio kompleta knjiga "Ivo Andrić: Sabrana djela I-X"
Pregledajte komplet1. Sabrana djela I: Na Drini ćuprija
Na Drini ćuprija je roman Ive Andrića koji je prvi put objavljen 1945. godine. Radnja se odvija u Višegradu, malom bosanskom gradiću, a središnji motiv je na Drini ćuprija koja je simbol kulture, povijesti i sudbine naroda kroz stoljeća.
2. Sabrana djela II: Travnička hronika
"Travnička hronika" roman je Ive Andrića, prvi put objavljen 1945. godine. Ovo djelo pripada autorovom tzv. bosanskom ciklusu i pruža široku sliku povijesnih, kulturnih i političkih prilika u Bosni tijekom osmanske i austrijske vladavine.
3. Sabrana djela III: Gospođica
"Gospođica" je roman Ive Andrića, prvotno objavljen 1945. godine. Djelo pripada tzv. bosanskoj trilogiji, zajedno s romanima "Na Drini ćuprija" i "Travnička kronika".
4. Sabrana djela IV: Prokleta avlija
"Prokleta avlija" jedno je od najpoznatijih djela Ive Andrića, prvotno objavljeno 1954. godine. Ovo kratko, ali moćno djelo predstavlja duboku analizu ljudske prirode i sudbine kroz priču o zatvorenicima u osmanskoj tamnici, poznatoj kao Prokleta avlija.
5. Sabrana djela V: Nemirna godina - pripovetke
"Nemirna godina" zbirka je pripovijedaka Ive Andrića koja uključuje niz kratkih priča pisanih tijekom raznih razdoblja njegova stvaralaštva.
6. Sabrana djela VI: Žeđ - pripovetke
"Žeđ" je zbirka pripovjedaka Ive Andrića koja je prvi put objavljena 1936. godine. Ova zbirka predstavlja jedan od vrhunaca Andrićeva pripovjednog stvaralaštva.
7. Sabrana djela VII: Jelena, žena koje nema - pripovetke
Zbirka je pripovjedaka Ive Andrića koja je prvi put objavljena 1963. godine. Ova zbirka sadrži niz pripovijedaka koje istražuju egzistencijalne teme, a naslovna pripovijetka je jedna od najpoznatijih u Andrićevu opusu.
8. Sabrana djela VIII: Znakovi - pripovetke
Ova zbirka okuplja niz Andrićevih kraćih djela koja se bave ljudskim sudbinama, povijesnim i društvenim okolnostima te univerzalnim pitanjima ljudske prirode.
9. Sabrana djela IX: Deca - pripovetke
Ova zbirka obuhvaća niz pripovijedaka koje se fokusiraju na svijet djece, njihovu nevinost, radoznalost, patnju i suočavanje s okrutnostima svijeta odraslih.
10. Sabrana djela X: Staze, lica, predeli
"Staze, lica, predeli" zbirka je eseja i zapisa Ive Andrića, prvi put objavljena 1963. godine. Ovo djelo razlikuje se od Andrićeve beletristike jer se bavi filozofskim, introspektivnim i autobiografskim razmatranjima.