Moji univerziteti / Sjećanja (V. I. Lenjin, Lav Tolstoj, A. P. Čehov)

Moji univerziteti / Sjećanja (V. I. Lenjin, Lav Tolstoj, A. P. Čehov)

Maksim Gorki

"Moji univerziteti", treći dio autobiografske trilogije Maksima Gorkog, zaokružuje priču o njegovom sazrijevanju i intelektualnom razvoju. "Sjećanja" donose autobiografske zapise o susretima s V. I. Lenjinom, Lavom Tolstojem i A. P. Čehovom.

Roman počinje dolaskom Alekseja u Kazanj, grad koji za njega predstavlja simbol nade i intelektualnog napretka. Uvjeren je da će ondje steći formalno obrazovanje i pronaći put prema boljem životu. Međutim, stvarnost je surova. Aleksej nema sredstava za školovanje i prisiljen je raditi teške poslove kako bi preživio.

Dok radi kao fizički radnik, Aleksej počinje posjećivati "univerzitete života" – neformalna okupljanja radnika, intelektualaca i političkih aktivista. Ova okupljanja otvaraju mu vrata u svijet književnosti, filozofije i ideja o društvenim promjenama. Kroz razgovore i interakcije s raznim ljudima, Aleksej postupno razvija svoje revolucionarne ideje i kritički pogled na društvo.

Unatoč gladi, siromaštvu i neprestanim borbama za opstanak, Aleksej pronalazi utjehu u knjigama i učenju. Na kraju, dolazi do spoznaje da formalno obrazovanje nije jedini put prema znanju. Životne lekcije koje je stekao među ljudima i kroz vlastita iskustva postaju njegovi pravi "univerziteti".

"Moji univerziteti" nisu samo priča o njegovom osobnom razvoju, već i kritika društva i sustava koji obeshrabruje radničku klasu da se obrazuje. "Moji univerziteti" su snažan završetak Gorkijeve autobiografske trilogije. Ova knjiga ističe vrijednost samostalnog učenja, snage volje i borbe za pravdu, čineći je relevantnom i danas.


Ovo djelo pruža intiman uvid u osobnosti Lenjina, TOlstoja i Čehova, ideje i utjecaj koji su imali na Gorkija, ali i na širi društveni i kulturni kontekst Rusije krajem 19. i početkom 20. stoljeća. Knjiga je podijeljena u tri dijela, svaki posvećen jednom od tih velikana, s naglaskom na njihove osobne i profesionalne osobine, razgovore s Gorkijem i refleksiju o njihovom značaju.

  1. Gorki opisuje Lenjina kao izuzetno inteligentnog, karizmatičnog i odlučnog vođu. S posebnim divljenjem govori o njegovoj jednostavnosti i smislu za humor, ali i o strastvenoj posvećenosti idejama revolucije i boljitku radničke klase. Razmatra Lenjinovu filozofiju, energiju u političkom radu te njegovu sposobnost inspiriranja drugih. Ipak, Gorki se ne ustručava iznijeti i vlastite rezerve prema određenim Lenjinovim idejama, pokazujući složenost njihovog odnosa.
  2. Gorki je fasciniran Tolstojevim nevjerojatnim intelektom, humanizmom i filozofskim razmatranjima o životu, smrti i društvu. U "Sjećanjima" donosi niz anegdota koje ilustriraju Tolstojevu duboku povezanost s prirodom i jednostavnim načinom života. Ističe i Tolstojevu moralnu strogost, što ponekad vodi do sukoba s njegovim suvremenicima. Gorki ga opisuje kao kompleksnu osobnost – genijalnog mislioca, ali i čovjeka sklonog unutarnjim dilemama i proturječjima.
  3. Gorki prikazuje Čehova kao skromnog, toplog i duhovitog čovjeka, koji je uvijek bio suosjećajan prema ljudima iz svih slojeva društva. Posebno se osvrće na Čehovljevu sposobnost da u svojim djelima kroz jednostavne priče prikaže duboke istine o ljudskoj prirodi. Gorki se divi Čehovljevoj hrabrosti u suočavanju s bolešću (tuberkulozom), kao i njegovoj blagosti i dostojanstvu. Njihovo prijateljstvo bilo je obilježeno uzajamnim poštovanjem i razumijevanjem.

Naslov izvornika
Мои университеты
Prijevod
Marko Vidojković, Rodoljub Čolaković
Urednik
Aleksandar Flaker
Naslovnica
Boris Dogan
Dimenzije
20 x 13,5 cm
Broj strana
354
Nakladnik
Prosvjeta, Zagreb, 1967.
 
Latinica. Tvrde korice s ovitkom.
Jezik: Hrvatski.

Nema primjeraka u ponudi

Poslednji primjerak je nedavno prodan.

 

Zanima Vas i neka druga knjiga? Možete pretražiti našu ponudu pomoću tražilice ili prelistati knjige po kategorijama.

Možda će Vas zanimati i ovi naslovi

Djela #11: Gradić Okurov / Život Matveja Kožemjakina

Djela #11: Gradić Okurov / Život Matveja Kožemjakina

Maksim Gorki

Priča "Gradić Okurov" je kraći roman koji je Gorki napisao 1909. godine. Djelo prikazuje život malog provincijskog grada Okurova i njegovih stanovnika, fokusirajući se na monotoniju, stagnaciju i moralnu dekadenciju društva.

Kultura, 1949.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
3,96 - 3,99
Djela #13: Po Rusiji

Djela #13: Po Rusiji

Maksim Gorki

​"Po Rusiji" zbirka je pripovijedaka Maksima Gorkog, objavljena između 1911. i 1917. godine. Ova zbirka sadrži priče koje oslikavaju život i duh ruskog naroda tijekom previranja početkom 20. stoljeća.

Kultura, 1949.
Srpski. Latinica. Tvrde korice.
3,99
Djela #9: Ispovest / Život suvišna čoveka

Djela #9: Ispovest / Život suvišna čoveka

Maksim Gorki

Knjiga IX

Kultura, 1950.
Srpski. Ćirilica. Tvrde korice.
3,86
Nesvrstani Blistok Rolović

Nesvrstani Blistok Rolović

Ante Kesić
August Cesarec, 1973.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
3,80
Sve što treba da znam naučio sam još u vrtiću

Sve što treba da znam naučio sam još u vrtiću

Robert Fulghum
Mono & Manana.
Srpski. Latinica. Tvrde korice s ovitkom.
4,99
Priviđenja

Priviđenja

Jara Ribnikar
Gradina, 1976.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
3,86