
Kraj iluzija: Politika, ekonomija i kultura u kasnome modernizmu
Kraj iluzija (2019.) analizira raspad iluzija o neprestanom društvenom napretku Zapada. Knjiga propituje prijelaz iz industrijskog u kasni modernizam, obilježen deindustrijalizacijom i krizama poput one financijske 2007.-2008., Brexita i uspona populizma.
Reckwitz identificira pet ključnih obilježja kasnog modernizma: novo klasno društvo, gdje nova visokokvalificirana srednja klasa dominira, dok tradicionalna srednja i prekarijat nazaduju; postindustrijska ekonomija usmjerena na znanje i usluge; sukob kulture i identiteta, gdje se polariziraju nacionalizam i kozmopolitizam; iscrpljenost od imperativa samoostvarenja, koji stvara pritisak i tjeskobu; te kriza liberalizma, vidljiva u padu povjerenja u demokraciju i tržište. Ove promjene razbijaju iluziju univerzalnog napretka, zamjenjujući je polarizacijom i paradoksima – napredak i nelagoda su dvije strane iste medalje.
Knjiga naglašava da Hrvatska, zbog kasnog ulaska u modernizam nakon raspada Jugoslavije, tek osjeća ove napetosti. Reckwitzov jasan, sociološki pristup nudi priručnik za razumijevanje suvremenih izazova, poput regulacije tržišta i migracija, pozivajući na suočavanje s krhkošću društvene zbilje.
Jedan primjerak je u ponudi