Ex Ponto
Antikvitet
Retka knjiga

Ex Ponto

Ivo Andrić

Ex Ponto je prva objavljena knjiga nobelovca Ive Andrića koju je 1918. godine tiskao Hrvatski štamparski zavod u Zagrebu u izdanju "Književnog juga". Dvije godine kasnije, 1920. godine, tiskano je i njegovo prvo beogradsko izdanje.

Djelo je nastalo u ranome razdoblju stvaralaštva Ive Andrića kao knjiga stihova u prozi koje Niko Bartulović, autor predgovora prvoga izdanja, naziva „razgovorima s dušom“. Veći dio knjige nastao je pod posebnim okolnostima za vrijeme boravka Ive Andrića u mariborskome zatvoru gdje je dospio zbog svoga političkog djelovanja.

Naslov knjige Ex Ponto preuzet je iz zbirke pjesama Epistulae ex Ponto, latinskoga pjesnika Ovidija, u kojima se pjeva o patnji i progonstvu u Pontu na obali Crnoga mora kamo ga je poslao rimski car August Oktavijan.

U Ex Pontu u početku je Andrić usmjeren prema motivima usamljenosti, strepnje i melankolije, podložan zatočenosti svojih misli i obuzetošću samoćom koja ga prati cijelo vrijeme tamnovanja, ali i većim dijelom njegova života. Boravak u zatvorskoj ćeliji ostavio je na Andrića neizbrisiv osjećaj nemira i samoće, a to je i osnovni motiv koji se provlači cijelom knjigom.

U svojim razmišljanjima često se sjeća majke i prizora iz djetinjstva. Promatrajući kroz rešetke godišnja doba, nadolaze mu sjećanja. Razmišlja o ženama na idiličan način i ti ga ženski likovi kao lajtmotiv prate i u drugim njegovim djelima.

Sputan je samoćom, na grub način shvaća životne istine i smisao borbe koja mu osvjetljava mračne dane. Ex Ponto obiluje životnim istinama do kojih je Andrić došao i koje nam prenosi da iz njih učimo i živimo.

Sama poenta djela nalazi se u epilogu kad mladić, razočaran životom, ipak odluči živjeti jer je život jedan i vrlo kratko traje.

Ono po čemu se Ivo Andrić naročito ističe u našoj suvremenoj književnosti jesu izvanredne analize njegovih likova i psihološka sagledavanja ljudskih stanja koja su, do njega, bila izvan značajnijih literarnih interesa drugih pisaca. Njega najviše zanima onaj tamni i nejasni impuls u čovjeku koji je izvan domašaja svijesti i volje.

Polazeći od nekih suvremenih psiholoških postavki, Andrić prikazuje kako ti tajanstveni unutarnji impulsi fatalno opterećuju i truju čovjeka. Zato se za njegovu prozu, s pravom, kaže da nosi u sebi obilježja takozvanoga filozofskog realizma.

Urednik
Niko Bartulović
Naslovnica
Ljuba Babić
Dimenzije
20,5 x 14 cm
Broj strana
109
Izdavač
Književni jug, Zagreb, 1918.
 
Latinica. Broširano.
Jezik: Hrvatski.

Nema primeraka u ponudi

Poslednji primerak je nedavno prodat.

 

Zanima Vas i neka druga knjiga? Možete pretražiti našu ponudu pomoću pretrage ili prelistati knjige po kategorijama.

Možda će Vas zanimati i ovi naslovi

Travnička hronika : konzulska vremena

Travnička hronika : konzulska vremena

Ivo Andrić

Travnička hronika (1945) je istorijski roman napisan tokom Drugog svetskog rata po uzoru na evropski realistički roman.

Svjetlost, 1965.
Srpski. Latinica. Tvrde korice.
6,50
Sabrana djela V: Nemirna godina - pripovetke

Sabrana djela V: Nemirna godina - pripovetke

Ivo Andrić

„Nemirna godina“ je zbirka pripovedaka Ive Andrića, koja obuhvata niz pripovedaka nastalih u različitim periodima njegovog stvaralaštva.

Svjetlost, 1977.
Srpski. Latinica. Tvrde korice.
84,26 (komplet)
Prokleta avlija

Prokleta avlija

Ivo Andrić

Ovo delo se smatra Andrićevim najbolje komponovanim delom, upravo zbog narativnog procesa u kome je priču prikazao u prstenastoj strukturi, tj. u delu su priče ispričane jedna u drugoj. Likovi su složeni i slojeviti, sa jedinstvenim karakterima.

Europapress holding, 2008.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
6,52
Polet naše mladosti

Polet naše mladosti

Aleksandar Zinovjev

"Polet naše mladosti za mene lično ima naročitu ulogu. Sve moje knjige na ovaj ili onaj način odnose se na staljinizam. Ipak, može se reći da sam naročito u ovoj knjizi sveo račune sa staljinizmom." A. Zinovjev

Prosveta, 1985.
Srpski. Latinica. Broširano.
3,78 - 4,99
Djela #7: U Americi / Moji intervjui / Vojnici / Neprijatelji

Djela #7: U Americi / Moji intervjui / Vojnici / Neprijatelji

Maksim Gorki

Maksim Gorki je boravio u Sjedinjenim Američkim Državama 1906. godine. Tokom ovog perioda, napisao je nekoliko dela, uglavnom kao odgovor na neuspeh Ruske revolucije 1905.

Kultura, 1949.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
3,96 - 3,99
Muka s rečima

Muka s rečima

Milovan Danojlić

Knjiga eseja Muka s rečima jedna je od najčitanijih Danojlićevih knjiga. U ovom izdanju objavljen je i dodatak Pisac i jezik u kojem autor odgovara na pokušaje političke osude knjige.

Biblioteka XX vek, 1990.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
3,54