Ex Ponto
Antikvitet
Retka knjiga

Ex Ponto

Ivo Andrić

Ex Ponto je prva objavljena knjiga nobelovca Ive Andrića koju je 1918. godine tiskao Hrvatski štamparski zavod u Zagrebu u izdanju "Književnog juga". Dvije godine kasnije, 1920. godine, tiskano je i njegovo prvo beogradsko izdanje.

Djelo je nastalo u ranome razdoblju stvaralaštva Ive Andrića kao knjiga stihova u prozi koje Niko Bartulović, autor predgovora prvoga izdanja, naziva „razgovorima s dušom“. Veći dio knjige nastao je pod posebnim okolnostima za vrijeme boravka Ive Andrića u mariborskome zatvoru gdje je dospio zbog svoga političkog djelovanja.

Naslov knjige Ex Ponto preuzet je iz zbirke pjesama Epistulae ex Ponto, latinskoga pjesnika Ovidija, u kojima se pjeva o patnji i progonstvu u Pontu na obali Crnoga mora kamo ga je poslao rimski car August Oktavijan.

U Ex Pontu u početku je Andrić usmjeren prema motivima usamljenosti, strepnje i melankolije, podložan zatočenosti svojih misli i obuzetošću samoćom koja ga prati cijelo vrijeme tamnovanja, ali i većim dijelom njegova života. Boravak u zatvorskoj ćeliji ostavio je na Andrića neizbrisiv osjećaj nemira i samoće, a to je i osnovni motiv koji se provlači cijelom knjigom.

U svojim razmišljanjima često se sjeća majke i prizora iz djetinjstva. Promatrajući kroz rešetke godišnja doba, nadolaze mu sjećanja. Razmišlja o ženama na idiličan način i ti ga ženski likovi kao lajtmotiv prate i u drugim njegovim djelima.

Sputan je samoćom, na grub način shvaća životne istine i smisao borbe koja mu osvjetljava mračne dane. Ex Ponto obiluje životnim istinama do kojih je Andrić došao i koje nam prenosi da iz njih učimo i živimo.

Sama poenta djela nalazi se u epilogu kad mladić, razočaran životom, ipak odluči živjeti jer je život jedan i vrlo kratko traje.

Ono po čemu se Ivo Andrić naročito ističe u našoj suvremenoj književnosti jesu izvanredne analize njegovih likova i psihološka sagledavanja ljudskih stanja koja su, do njega, bila izvan značajnijih literarnih interesa drugih pisaca. Njega najviše zanima onaj tamni i nejasni impuls u čovjeku koji je izvan domašaja svijesti i volje.

Polazeći od nekih suvremenih psiholoških postavki, Andrić prikazuje kako ti tajanstveni unutarnji impulsi fatalno opterećuju i truju čovjeka. Zato se za njegovu prozu, s pravom, kaže da nosi u sebi obilježja takozvanoga filozofskog realizma.

Urednik
Niko Bartulović
Naslovnica
Ljuba Babić
Dimenzije
20,5 x 14 cm
Broj strana
109
Izdavač
Književni jug, Zagreb, 1918.
 
Latinica. Broširano.
Jezik: Hrvatski.

Nema primeraka u ponudi

Poslednji primerak je nedavno prodat.

 

Zanima Vas i neka druga knjiga? Možete pretražiti našu ponudu pomoću pretrage ili prelistati knjige po kategorijama.

Možda će Vas zanimati i ovi naslovi

Sabrana djela XII: Ex Ponto, Nemiri, lirika

Sabrana djela XII: Ex Ponto, Nemiri, lirika

Ivo Andrić

U ovoj svesci objavljeni su Andrićevi rani radovi, pesme u prozi, poetske beleške i lirika. Svaki od ovih naslova ima specifičnu temu i stil koji odražava Andrićevo unutrašnje stanje i filozofska promišljanja.

Svjetlost, 1977.
Srpski. Latinica. Tvrde korice.
84,26 (komplet)
Sabrana djela IX: Znakovi - pripovetke

Sabrana djela IX: Znakovi - pripovetke

Ivo Andrić

Ova zbirka objedinjuje niz kraćih Andrićevih dela koja se bave ljudskim sudbinama, istorijskim i društvenim prilikama i univerzalnim pitanjima ljudske prirode.

Svjetlost, 1977.
Srpski. Latinica. Tvrde korice.
84,26 (komplet)
Sabrana djela IX: Deca - pripovetke

Sabrana djela IX: Deca - pripovetke

Ivo Andrić

Ova zbirka obuhvata niz priča koje se fokusiraju na svet dece, njihovu nevinost, radoznalost, patnju i suočavanje sa surovostima sveta odraslih.

Mladost, 1967.
Srpski. Latinica. Tvrde korice.
7,32
Prikazi i članci

Prikazi i članci

Ivan Goran Kovačić

Peti svezak iz Djela Ivana Gorana Kovačića.

Nakladni zavod Hrvatske, 1949.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
4,73
Prelazni period: Dnevnik posmatrača

Prelazni period: Dnevnik posmatrača

Mihailo Lalić

„Prelazni period“ je roman crnogorskog i srpskog pisca Mihaila Lalića, objavljen 1988. godine. Rad ima podnaslov „Dnevnik jednog posmatrača“, što sugeriše introspektivan i refleksivan pristup pripovedanju.

Nolit, 1988.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
7,52
Dnevnik 1: Dnevnik 1914 - 17 (Davni dani I)

Dnevnik 1: Dnevnik 1914 - 17 (Davni dani I)

Miroslav Krleža
NIŠRO Oslobođenje, 1981.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
6,78