
Autoritet i porodica
U djelu "Autoritet i porodica", Erich Fromm analizira transformaciju autoriteta i obitelji u modernom društvu. Predgovor je napisao Gvozden Flego, a knjiga sadrži i studiju "Revolucionarni karakter".
Kroz psihoanalitičku i sociološku perspektivu, Fromm ispituje kako se tradicionalni oblici autoriteta – patrijarhalni i hijerarhijski – postupno mijenjaju s razvojem kapitalizma, prosvjetiteljstva i demokracije. Autoritet u obitelji više nije samorazumljiv ni bezuvjetan; umjesto nametnute poslušnosti, naglasak se sve više stavlja na unutarnju odgovornost i ravnopravnije odnose.
Fromm razlikuje racionalni i iracionalni autoritet: racionalni potiče razvoj i slobodu pojedinca, dok iracionalni zahtijeva pokoravanje bez pitanja. U tom kontekstu, obitelj postaje ključna institucija za prijenos društvenih vrijednosti, gdje se oblikuje djetetov odnos prema autoritetu i društvu. Tradicionalna obitelj, kao temelj autoritativnih struktura, mijenja se u suvremenom društvu, gubeći svoju prvobitnu ulogu.
Promjene u ekonomskoj i društvenoj strukturi – posebno uloga žene, urbanizacija i ekonomska neovisnost – pridonose slabljenju patrijarhalne vlasti. Fromm naglašava da zdrav razvoj društva zahtijeva kritičko preispitivanje autoriteta, oslanjanje na razum i etičke vrijednosti te razvoj autonomnog pojedinca.
Jedan primjerak je u ponudi