Ženski orkestar
Rijetka knjiga

Ženski orkestar

Fania Fenelon

Roman Ženski orkestar Fanie Fénelon memoarsko je djelo koje opisuje njezino iskustvo preživljavanja u ženskom orkestru u koncentracijskom logoru Auschwitz-Birkenau tijekom Drugog svjetskog rata.

Fania, rođena kao Fanny Goldstein, pariška kabaretska pjevačica i članica Pokreta otpora, uhićena je 1943. kao Židovka i deportirana u Auschwitz, a kasnije u Bergen-Belsen. U logoru Birkenau, pod brojem 74862, pridružuje se ženskom orkestru pod vodstvom Alme Rosé, nećakinje Gustava Mahlera.

Orkestar, sastavljen od žena različitih narodnosti, svira za SS-ovce i zatvorenike, često pod prisilom, kako bi preživio. Fania, pijanistica i pjevačica, opisuje strahote logora – smrt, poniženje, glad – ali i crni humor, ljubav, mržnju i solidarnost među članicama orkestra. Roman istražuje moralne kompromise, napetosti između zatvorenica, uključujući antisemitizam nekih Poljakinja, te složene odnose s nacistima, poput doktora Mengelea. Glazba postaje sredstvo preživljavanja, ali i izvor duhovnog otpora.

Fénelon piše bez patetike, s humorom i iskrenošću, bilježeći traume i snagu duha. Iako su neke članice orkestra, poput Anite Lasker-Wallfisch, osporavale njezin prikaz Alme Rosé i dinamike u orkestru, djelo ostaje snažan dokument o Holokaustu, preveden na više jezika i adaptiran u film Playing for Time (1980.).

Naslov izvornika
Sursis pour l'orchestre
Prijevod
Višnja Machiedo
Urednik
Mirjana Buljan
Dimenzije
20 x 14 cm
Broj strana
372
Nakladnik
Globus, Zagreb, 1985.
 
Latinica. Tvrde korice s ovitkom.
Jezik: Hrvatski.

Jedan primjerak je u ponudi

Stanje:Korišteno, u odličnom stanju
Dodano u košaricu!
 

Zanima Vas i neka druga knjiga? Možete pretražiti našu ponudu pomoću tražilice ili prelistati knjige po kategorijama.

Možda će Vas zanimati i ovi naslovi

Sjaj i bijeda kurtizana

Sjaj i bijeda kurtizana

Honore de Balzac

Sjaj i bijeda kurtizana dio je Balzacove zbirke Ljudska komedija. Roman prati sudbinu Luciena de Rubempréa, ambicioznog mladog pjesnika, i njegov odnos s tajnovitim Vautrinom, bivšim robijašem, u svijetu pariške dekadencije, intriga i morala.

Globus, 2004.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
4,76 - 4,82
Uspon Rugonovih

Uspon Rugonovih

Émile Zola

Roman se bavi prirodom i društvenom istorijom jedne porodice u doba Drugog carstva. Glavni likovi su članovi porodica Rugon i Makari, a radnja se dešava u Francuskoj.

Rad, 1974.
Srpski. Latinica. Tvrde korice.
5,84
Toma varalica

Toma varalica

Jean Cocteau

Glavni lik romana je mladić koji se lažno predstavlja kao princ de H, i pod tim identitetom ulazi u visoko društvo.

Kultura, 1962.
Srpski. Latinica. Broširano.
2,98
Ljubavnik

Ljubavnik

Marguerite Duras

Autobiografski roman Marguerite Duras, ispričan u fragmentarnoj, poetičnoj prozi. Smješten u kolonijalnu Indokinu 1920-ih, prati siromašnu petnaestogodišnju francusku djevojku koja započinje strastvenu ljubavnu vezu s bogatim kineskim trgovcem.

Jutarnji list, 2004.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice s ovitkom.
2,34 - 2,99
Jedna Swannova ljubav / Preobražaj / Čovjekova sudbina

Jedna Swannova ljubav / Preobražaj / Čovjekova sudbina

Marcel Proust, Franz Kafka, Mihail Šolohov

Ovako ponuđen izbor naslova odabrane srednjoškolske lektire tročlan je i po svojoj tematskoj usmjerenosti, koja je u Prousta viđena u starom svijetu, kod Šolohova u novom životu, kod Kafke u nepouzdanom čovjekovom znaku.

Stvarnost, 1989.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
8,74
Moloa

Moloa

Samuel Beckett

Roman Molloy (1951.) prvi je dio Beckettove slavne trilogije, uz Malone umire i Neimenovani. Strukturiran je u dva dijela, svaki ispripovijedan iz perspektive različitog pripovjedača: prvo Molloya, zatim Jacquesa Morana.

Kosmos, 1959.
Srpski. Latinica. Tvrde korice.
8,46