Iso Kršnjavi kao graditelj – izgradnja i obnova obrazovnih, kulturnih i umjetničkih spomenika u Hrvatskoj

Iso Kršnjavi kao graditelj – izgradnja i obnova obrazovnih, kulturnih i umjetničkih spomenika u Hrvatskoj

Olga Maruševski

Bez Strossmayera nezamisliv, nakon Mažuranića istom moguć, a za Khuenove ere drukčiji nije mogao ni biti - pravi čovek u pravo vreme. Drugo izdanje.

„Ova knjiga Olge Maruševske, koju je prvi put objavilo Društvo povjesničara umjetnosti Hrvatske 1896. godine, ostala je do danas jedno od temeljnih djela, ne samo zbog poznavanja neprocjenjivog doprinosa Izidora Kršnjavog našoj graditeljskoj baštini i povijesti umjetnosti uopće, već ujedno je i jedna od najpotpunijih retrospektiva kulturne situacije na prelazu iz 19. u 20. vek. Osnivanjem i izgradnjom obrazovnih, kulturnih i umjetničkih institucija stvoreni su infrastrukturni temelji za kulturni razvoj i stvoreni uvjeti za nastanak hrvatske moderne na umjetničkom planu. Razdoblje fin de sieclea velika je renesansa, nakon koje je hrvatska umjetnost uspostavila ravnomjerniji i ravnopravniji hod prema svom evropskom okruženju. Međutim, ovaj veliki iskorak ne bi bio moguć bez Izidiora Kršnjava, jedne od ključnih ličnosti hrvatske kulture s kraja 19. veka. Značajan protagonista epohe, koja je zahtevala upravo takvu ličnost – „uvek u Evropi po uhu i oku“, Iso Kršnjavi je bio slikar, istoričar umetnosti, doktor pravnih nauka i političar, koji je u kratkoj „epohi“ javnog političkog delovanja , u petogodišnjem mandatu načelnika Odeljenja za bogosluženje i nastavu Narodne vlade (od 1891. do 1896. godine) ostvario neviđen kulturni napredak. (...)

Tumačenje i analiza kako kulturnog značaja Ise Kršnjavog tako i istorijskog doba u kome je on delovao, u literaturi nazvanog „epoha Ise Kršnjavog“, naučno je zasnovano na obimnoj istorijskoj dokumentaciji, citiranoj literaturi i arhivskim izvorima, a na osnovu ovoga na osnovu ostvareni rad svrstava se u kategoriju naučnih radova. Ova kategorija je već višestruko potvrđena, jer je knjiga priznata kao osnovna literatura za studije istorije umetnosti, temeljno delo za upoznavanje hrvatske kulturne i umetničke istorije krajem 19. veka.“

Ivanka Reberski

Urednik
Irena Kraševac
Naslovnica
Igor Kuduz, Ivan Klisurić
Dimenzije
24 x 20 cm
Broj strana
411
Izdavač
Institut za povijest umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu, Zagreb, 2010.
 
Latinica. Tvrde korice.
Jezik: Hrvatski.
ISBN
978-9-53610-673-8

Jedan primerak je u ponudi

Stanje:Novo
Dodato u korpu!
 

Zanima Vas i neka druga knjiga? Možete pretražiti našu ponudu pomoću pretrage ili prelistati knjige po kategorijama.

Možda će Vas zanimati i ovi naslovi

Iz zagrebačke spomeničke baštine

Iz zagrebačke spomeničke baštine

Olga Maruševski

Zgrada Hrvatskoga sabora, Katedrala, Manduševac, Harmica, Jelačićev trg, Umjetnički paviljon, Muzej Mimara, Maksimir, zagrebačke kavane, samo su neki od prepoznatljivih zagrebačkih kultnih mjesta i građevina, temeljaca gradskog idenetiteta.

Matica hrvatska, 2006.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice s omotom.
13,25
Henri Matisse (1869- )

Henri Matisse (1869- )

Clement Greenberg
Pocket Books, 1954.
Engleski. Latinica. Broširano s omotom.
5,22 - 5,24
Veronikin rubac

Veronikin rubac

Dimitrije Popović

Kako to izgleda kada jedan umjetnik sudi o djelima drugih umjetnika i kada istražuje, kako piše likovna kritičarka i pjesnikinja Gordana Benić, »zagonetne veze u umjetnosti kao prostoru u kojemu se spajaju slika i riječ«?

Matica hrvatska, 1996.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
5,24
Hrvatska moderna arhitektura između dva rata: Nova tradicija

Hrvatska moderna arhitektura između dva rata: Nova tradicija

Tomislav Premerl

Knjiga će upotpuniti našu oskudnu literaturu o arhitekturi i pružit će studentima materijal koji se, inače, godinama predaje na fakultetima u sažetom obimu.

Nakladni zavod Matice hrvatske, 1990.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
21,2419,12 - 21,36
Baština u fokusu – 50 godina Instituta za povijest umjetnosti u Zagrebu (1961.–2011.)

Baština u fokusu – 50 godina Instituta za povijest umjetnosti u Zagrebu (1961.–2011.)

Željka Čorak, Nada Grujić, Katarina Horvat-Levaj, Ivana Majer, Milan Pelc, Ivanka Reberski, Dijan...

Ova knjiga, kao dvojezično izdanje (hrvatsko-englesko), namijenjena je stručnoj i široj javnosti, odnosno svim zainteresiranim čitateljima koji se zanimaju za umjetničko naslijeđe Hrvatske.

Institut za povijest umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu, 2011.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
8,54
Enciklopedija klasične glazbe i glazbala: Razvoj klasične glazbe

Enciklopedija klasične glazbe i glazbala: Razvoj klasične glazbe

Od svih umetnosti, klasična muzika čoveka najviše ispunjava. Slušanje muzike ima, više nego bilo koje drugo ljudsko iskustvo – osim možda zaljubljivanja – moć da izazove najdublja osećanja.

Znanje, 2007.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
5,98