Odbjegli svijet : Kako globalizacija oblikuje naše živote
Ova knjiga sadrži predavanja sociologa Entonija Gidensa o stanju sveta na kraju dvadesetog veka. Globalizacija, rizik, tradicija, porodica i demokratija su ključne i nezaobilazne teme u razumevanju stanja i promena savremenog sveta.
Knjiga vodećeg britanskog i svetskog sociologa Entonija Gidensa bavi se najvažnijim aspektima i posledicama globalizacije. Kako za nacije – države, društva, transnacionalne društvene formacije i političke sisteme, tako i za pojedince, porodice i svakodnevni život.
Pozajmivši naslov predavanja antropologa Edmunda Liča iz 1970-ih, autor se poziva na činjenicu koju danas sve više osećamo – naime, svet oko nas se menja i transformiše brzinom koja ostavlja sumnje i dezorijentaciju... ovog popularno-naučnog uvoda u globalizaciju, autor navodi sve relevantne aspekte. Od ekonomske transnacionalizacije do opštih rizika, transformacije identiteta, raznih oblika fundamentalizma do restrukturiranja demokratskih sistema, Gidens pokriva sve oblasti u kojima je najjači izraz globalizacije.
Jedan primerak je u ponudi