Američka tragedija

Američka tragedija

Theodore Dreiser

Prvi roman kojim je Drajzer postigao komercijalni uspeh je priča zasnovana na istinitoj priči o mladiću koji ne okleva ni pred kakvom preprekom. Čak ni ubistvo samo da bi postao deo uglednog američkog društva. Knjiga je doživela nekoliko ekranizacija.

Roman „Američka tragedija” zasnovan je na stvarnom ubistvu devojke po imenu Grejs Braun. Koju je ubio njen ljubavnik, bolesno ambiciozni mladić, jer mu je smetala u društvenom usponu. Na osnovu tog događaja Drajzer je izgradio obimno delo i dao široku panoramu američkog života u prvim decenijama ovog veka. (delo je prvi put objavljeno 1925).

Prikazujući zločin kao rezultat slepih unutrašnjih motiva i društvenih okolnosti, Drajzer je izazvao burne rasprave o ovome, kao i nekim svojim ranijim romanima (npr. „Keri“, „Genije“) i imao problema sa cenzurom. Poput Zole, kome je uzeo za uzor na početku svog književnog stvaralaštva, Drajzer se trudi da likove koje prikazuje kao objektivni posmatrač iznese u prvi plan, dok on sam, kao pisac, uvek ostaje u drugom planu. Njegovi junaci, redom tragični, prikazani su više kao žrtve nego kao krivci, a za zločine koje su počinili, za njihov nemoral i prestupe, Drajzer ne optužuje njih već društvo koje ih je oblikovalo i često teralo na takve postupke. Javljajući se u književnosti kao sledbenik Zolinog naturalizma, prihvatajući potom (u svom „Genije”, 1915) krajnje ničeanske ideje, Drajzer sve više dolazi do saznanja da uzroci svakog zla leže prvenstveno u samom društvu, i zauzima socijalistički stav, koji u » Američka tragedija već sasvim izrazito. Čak i ako je njegov stil ponekad nespretan (što su njegovi protivnici uvek isticali da bi umanjili umetničku vrednost njegovih dela). Drajzer je jedan od najvećih američkih pisaca prve polovine ovog veka, a „Američka tragedija”, taj roman koji zrači nekom sumornom dramom i neospornom tragičnom snagom, spada među najvrednija dela američke književnosti. Štaviše, H. G. Velles je, ne bez razloga, uvek isticao da je to jedan od najvećih romana našeg veka.

Naslov originala
An American Tragedy
Prevod
Berislav Grgić
Dimenzije
21 x 14 cm
Broj strana
958
Izdavač
Kultura, Zagreb, 1948.
 
Latinica. Tvrde korice s omotom.
Jezik: Hrvatski.

Jedan primerak je u ponudi

Stanje:Korišćeno, u vrlo dobrom stanju
Oštećenja / nepogodnosti:
  • Poklopac nedostaje
  • Poruka lične prirode
Dodato u korpu!
 

Zanima Vas i neka druga knjiga? Možete pretražiti našu ponudu pomoću pretrage ili prelistati knjige po kategorijama.

Možda će Vas zanimati i ovi naslovi

Galerija žena

Galerija žena

Theodore Dreiser
Otokar Keršovani, 1961.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
2,50
Stoik

Stoik

Theodore Dreiser

​Stoik je poslednji roman Teodora Drajzera trilogije "Trilogija želja", objavljen 1947. nakon njegove smrti. Trilogija prati život Frenka Kaupervuda, lika inspirisanog stvarnim američkim biznismenom Čarlsom Jerksom.

Otokar Keršovani, 1967.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
2,56
Carrie

Carrie

Theodore Dreiser

Carrie je roman o mladoj ženi koja seli u veliki grad gdje počinje ostvarivati ​​vlastiti američki san. Prvo postaje ljubavnica muškaraca koje doživljava kao superiorne, a potom i poznata glumica. Nazivaju ga "najvećim od svih američkih urbanih romana".

Zora, 1954.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice s omotom.
3,98 - 9,99
Druga generacija

Druga generacija

Howard Fast

Nakon velikog uspjeha romana Doseljenici, evo i nastavka tog svjetskog bestselera. Štoviše, Druga generacija je svuda postigla još veći uspjeh od Doseljenika.

Znanje, 1986.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice s omotom.
Knjiga se sastoji od dva toma
8,36
Složna braća

Složna braća

John Grisham

Oni sebe zovu Braća: troje osramoćenih bivših sudija koji služe kaznu u saveznom zatvoru na Floridi. Jedan je osuđen za utaju poreza. Drugo, da uzmete profit od binga. Treći zbog vožnje u pijanom stanju na kraju karijere.

Algoritam, 2000.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
9,76
Buđenje

Buđenje

Kate Chopin

Roman o mladoj udanoj ženi koja postupno otkriva svoj identitet kao tjelesno i emocionalno biće te čezne za neovisnošću koju visoko društvo američkog juga druge polovice 19. st. ne dopušta probudio je burne reakcije kritike i publike.

Alfa, 2006.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
9,85