Karlo i XX. stoljeće
Priča o Karlu Lakneru, uhvaćenom u ogromnoj svetskoj mašini kapitalizma. Politički i ekonomski vizionarski roman Rudolfa Brungrabera iz 1930-ih.
Beč, 1893: Karl Lakner ugleda svetlost dana. Majka je sluškinja, otac je zidarski pomoćnik, svet je ponovo na ivici provalije. Ali Karl uzvraća udarac, želi da uradi nešto sa svojim životom, vredno uči i zapravo stiže na koledž za obuku nastavnika - čini se da život postaje sve bolji. Tada izbija Prvi svetski rat. Karl Lakner - osoba poput hiljada drugih ljudi, život izabran nasumično među milionima drugih, podvrgnut istim ograničenjima i uslovima: ratovi, inflacija, ekonomska kriza, nezaposlenost, siromaštvo i glad.
Mladog radničkog pisca i skitnicu Rudolfa Brungrabera inspirisao je da napiše ovaj roman austrijski filozof Oto Nojrat, koji se po prvi put usredsredio na značaj statističke građe u pogledu društvenih pitanja, masovne bede i radničke klase. Rezultat je ne samo sadržajno i tematski ogroman, već osvaja i formalni teren koji nijedno drugo delo tzv. Novi objektivi nikada nisu pobedili sa takvom doslednošću.
Roman koji prikazuje globalna tehnička i ekonomska ograničenja i prepreke isprepletene sa životom jedne osobe od davnina. Skoro svaka kategorija u romanu je ovde radikalno eksplodirana, ali veza sa stvarnošću ostaje netaknuta.
Jedan primerak je u ponudi