Ivana Brlić-Mažuranić
Hrvatska književnica (Ogulin, 18. IV. 1874 – Zagreb, 21. IX. 1938). Kći pravnika Vladimira Mažuranića i unuka pjesnika i bana Ivana Mažuranića. Školovala se privatno. Nakon udaje za političara Vatroslava Brlića preselila se iz Zagreba, u kojem je živjela 1878–92., u Slavonski Brod. Pisala je pjesme, pripovijetke, romane, basne i bajke, eseje i članke te se bavila prevodilačkim i redaktorskim radom. Godine 1902. objavila je zbirku pripovijedaka i pjesama za djecu Valjani i nevaljani, a 1905. i drugu srodnu knjigu Škola i praznici. Jedinu samostalnu pjesničku zbirku Slike objavila je 1912. Njezina lirika, nastala u doba moderne, manje je vrijedan dio njezina opusa.
Realističke pripovijetke najčešće su ilustracija moralno-poučnih ideja, u fantastičnima se koristi jednostavnim elementima fantastike (vilinski svijet). I u jednima i u drugima dječji su likovi predmet autoričina didakticizma, a do izražaja dolaze njezina načela utemeljena na kršćanstvu. Njezin prvi roman Čudnovate zgode šegrta Hlapića (1913) realističke je motivacije, ali sa značajkama bajke, tj. s posebnim odnosom prema stvarnosti koji se sastoji u apstrahiranju i stilizaciji stvarnoga svijeta. Spojivši u njemu pripovjednu jednostavnost i živost s humanističkim viđenjem svijeta, Šegrt Hlapić postao je ne samo prvi hrvatski dječji roman nego ujedno i njegov prototip.
U povijesnom (nedovršenom) romanu Jaša Dalmatin, potkralj Gudžerata (1937), koji je napisala na temelju očeva istraživanja o Dubrovčaninu Melek-Jaši, potkralju indijske provincije na prijelazu iz XV. u XVI. st., šenoinski model povijesnog romana prilagodila je dječjemu svijetu i inicirala model dječje povijesne proze. Njegujući ezopovski tip basne (Dječja čitanka o zdravlju, 1927; Srce od licitara, 1938; Basne i bajke, 1943), obogatila je inače skromnu nacionalnu tradiciju toga književnog oblika. Književni vrhunac ostvarila je u zbirci od osam bajki u kojima radnju pokreću likovi preuzeti iz slavenske mitologije, koje je autorica stilizirala davši im sasvim određene osobine (Priče iz davnine, 1916). Posluživši se oblikom bajke, s pomoću fantastike stvara autonomni svijet davnine u kojem se mitska slika svijeta spaja sa secesijski stiliziranom slikom vremena, prostora, likova i događaja. U potonjim bajkama (Basne i bajke, 1943) unosi istočnjačke motive i strukturira ih prema narodnoj bajci. U esejima i člancima (Knjiga omladini, 1923; Mir u duši, 1930) tematizira socijalna i egzistencijalna pitanja, tumači vlastita životna načela i književna uvjerenja.
Kao ugledna spisateljica bila je četiri puta predlagana za Nobelovu nagradu, a 1937. izabrana, kao prva žena u nas, za dopisnoga člana JAZU. Zarana je proglašena »klasičnim piscem« i »hrvatskim Andersenom«; djela su joj prevedena na mnogobrojne strane jezike te izvedena u kazališnim, radijskim i filmskim obradbama. Njezina književna ostavština, rukopisi i korespondencija nalaze se u Arhivu obitelji Brlić u Slavonskom Brodu, u kojem se svake godine održava književna i kulturna manifestacija »U svijetu bajki Ivane Brlić-Mažuranić«.
Naslovi u ponudi
Čudnovate zgode šegrta Hlapića
Knjiga omladini
Knjiga omladini, objavljena 1923., zanimljiva je zbirka proze, eseja, crtica, pjesama. Okosnicu čini i danas aktualan esej Omladini o idealima, svojevrsna “ars poetica” Ivane Brlić-Mažuranić jer sadrži i upute mladim piscima kako pisati.
Priče iz davnine
Priče iz davnine
Prvo je Šegrtom Hlapićem osvojila domovinu, a onda Pričama iz davnine i svijet. U tome su joj pomagali i slikari, jer je Ivani bilo silno važno da joj likovi dobiju prepoznatljiv izgled.
Priče iz davnine 1. dio: Sunce djever i Neva Nevičica, Jagor
Ključnim djelom Ivane Brlić-Mažuranić kritičari smatraju zbirku pripovijedaka “Priče iz davnine”, prvi puta objavljenu 1916. godine, potom 1920., a treće izdanje 1926. godine dopunjeno je i prošireno.
Priče iz davnine 5. - Lutonjica Toporko i devet župančića
“Priče iz davnine” je zbirka narodnih bajki i mitova koju je napisala Ivana Brlić-Mažuranić, hrvatska književnica, u prvom desetljeću 20. stoljeća.
Priče iz davnine I-V
“Priče iz davnine” zbirka je priča naše najpoznatije autorice bajki Ivane Brlić Mažuranić. Mnoge od njih ostale su u divnom sjećanju brojnih generacija upravo zbog svoje originalnosti, ljepote i svevremenskih pouka. Zbirka je prvi put izdana 1916. godine
Ribar Palunko i njegova žena
Kao i sve ostale priče iz zbirka priča Priče iz davnine i Ribar Palunko i njegova žena spada pod bajke, koja nije dio narodne predaje, već je nastala prema umjetničkoj imaginaciji Ivane Brlić Mažuranić.
Škola i praznici
U knjizi Škola i praznici se naizmjence izmjenjuju pjesmice i kraći prozni tekstovi kojima je zajednička moralna, pedagoška i odgojna nota.