Ivo Andrić
Ivo Andrić (9. listopada 1892. – 13. ožujka 1975.) bio je hrvatsko-bosansko-srpski književnik i jedini dobitnik Nobelove nagrade za književnost s prostora bivše Jugoslavije (1961). Rođen je u Travniku, a školovao se u Sarajevu, Zagrebu, Beču i Krakovu. Tijekom Prvog svjetskog rata bio je politički zatvorenik zbog simpatiziranja jugoslavenskog jedinstva. Nakon rata započinje diplomatsku karijeru, radeći u raznim europskim prijestolnicama.
Andrić je najpoznatiji po svojim romanima i pripovijetkama koje tematiziraju povijest i sudbinu Bosne i njezinih ljudi, često smještenih u osmanski i austrougarski kontekst. Njegova najpoznatija djela su "Na Drini ćuprija", "Travnička hronika" i "Gospođica", koja zajedno čine svojevrsnu trilogiju o bosanskoj povijesti i mentalitetu. "Na Drini ćuprija", epski roman o viševjekovnoj povijesti grada Višegrada i njegovog mosta, donio mu je Nobelovu nagradu.
Stil mu je mirno-refleksivan, povijesno-informiran i duboko humanistički, a teme su često obilježene promišljanjem zla, sudbine, trpljenja i povijesnih ciklusa.
Andrić je ostavio bogat opus eseja, pripovijedaka i romana, a njegovo djelo i dalje zauzima važno mjesto u književnosti jugoistočne Europe.
Naslovi u ponudi
Sabrana djela XIII: Istorija i legenda: eseji, ogledi i članci
Ivo Andrić, osim što je bio vrstan romanopisac, bio je i talentiran esejist i autor ogleda. Njegova zbirka "Istorija i legenda" objedinjuje niz eseja, članaka i ogleda koji se bave temama povijesti, kulture, književnosti i ljudske sudbine.
Sabrana djela XI: Kuća na osami i druge pripovetke
Izbor novela u ovoj knjizi sastoji se od dvaju dijelova. Jedan čini samostalna novelistička zbirka "Kuća na osami" na kojoj je Andrić radio pred sam kraj života, a u drugom dijelu skupljene su novele nastale u različitim razdobljima.
Sabrana djela XIV: Staze, lica, predeli
"Staze, lica, predeli" zbirka je eseja i zapisa Ive Andrića, prvi put objavljena 1963. godine. Ovo djelo razlikuje se od Andrićeve beletristike jer se bavi filozofskim, introspektivnim i autobiografskim razmatranjima.
Sabrana djela X: Staze, lica, predeli
"Staze, lica, predeli" zbirka je eseja i zapisa Ive Andrića, prvi put objavljena 1963. godine. Ovo djelo razlikuje se od Andrićeve beletristike jer se bavi filozofskim, introspektivnim i autobiografskim razmatranjima.
Sabrana djela XVI: Znakovi pored puta
"Znakovi pored puta" nisu ispovijed ni kronologija jednog života već fragmenti životne i duhovne borbe. Riječ je zbirci mudrosti koja iz generacije u generaciju predstavlja omiljeno štivo kojem se čitatelji uvijek rado i iznova vraćaju.
Sabrana djela XV: Umetnik i njegovo delo
"Umetnik i njegovo delo" je zbirka ogleda, eseja i članaka Ive Andrića, u kojoj ovaj veliki pisac razmatra ključna pitanja umjetnosti, stvaralačkog procesa i uloge umjetnika u društvu.
Travnička hronika
"Travnička hronika" roman je Ive Andrića, prvi put objavljen 1945. godine. Ovo djelo pripada autorovom tzv. bosanskom ciklusu i pruža široku sliku povijesnih, kulturnih i političkih prilika u Bosni tijekom osmanske i austrijske vladavine.
Travnička hronika / Konsulska vremena
Travnička hronika (1945) je povijesni roman pisan za vrijeme Drugog svjetskog rata, ostvaren po modelu evropskog realističkog romana.
Travnička hronika : konzulska vremena
Travnička hronika (1945) je povijesni roman napisan za vrijeme Drugog svjetskog rata, ostvaren po modelu europskog realističkog romana.