Aristofan

Aristofan

Aristofan (grčki Ἀριστοφάνης, Aristophánēs), grčki komediograf (?, oko 445. pr. Kr. – ?, oko 385. pr. Kr.). Uz Kratina i Eupolida kanonski predstavnik stare atičke komedije; najznamenitiji grčki komediograf uopće. Njegove komedije, kao i cijelu staru komediju, obilježavaju fantastični zapleti, otvorena politička kritika, poimenično ismijavanje suvremenika, opscene šale, duhovito komentiranje književnih i filozofskih tema. U središtu su dramske strukture agon (živa rasprava dvaju suprotstavljenih likova u čijim je pojavama utjelovljen komički sukob) te parabaza (u kojoj se kor obraća izravno publici i komentira aktualna zbivanja, napadajući i ismijavajući istaknute građane). Od 44 komedije, koliko su ih poznavali aleksandrijski filolozi, očuvalo ih se 11. U svojim prvim komadima Aristofan razvija tip političke komedije naslijeđen od Kratina, zabavljajući se na račun pokvarenih ili nesposobnih političara kojima je povjerena sudbina države: u Aharnjanima (Ἀχαρνῆς, 425. pr. Kr.) atički seljak sklapa separatni mir sa Spartom, Vitezovi (Ἱππῆς, 424. pr. Kr.) upereni su protiv demagoga Kleona i naivnosti naroda, Oblaci (Νεφέλαι, 423. pr. Kr.) predstavljaju Sokrata kao ispraznoga sofista, Ose (Σφῆϰες, 422. pr. Kr.) ismijavaju atensku strast za parničenjem, a u Miru (Εἰρήνη, 421. pr. Kr.) atički seljak spašava personificirani Mir iz zatočeništva i vraća ga u Atenu. U vrijeme političkih previranja nakon katastrofalne sicilske ekspedicije Aristofan se udaljuje od politike te poseže za fantastičnim temama koje dramatizira uz urnebesnu komiku: u Pticama (Ὄρνιϑες, 414. pr. Kr.) naslovni junaci, nezadovoljni bogovima, uspostavljaju vlastitu državu u oblacima, u Lizistrati (Λυσιστράτη, 411. pr. Kr.) žene odlučuju uskratiti bračne dužnosti muževima sve dok oni ne okončaju rat, u Ženama na svetkovini Tezmoforija (Θεσμοφοριάζουσαι, također 411. pr. Kr.) Atenjanke rade o glavi Euripidu jer ih je ocrnio u svojim tragedijama, a u Žabama (Βάτραχοι, 405. pr. Kr.) bog Dioniz, nezadovoljan atenskim kazalištem, silazi u podzemlje da bi vratio na svijet nekoga od velikih tragičara. Preostale dvije očuvane komedije, Žene u narodnoj skupštini (Ἐϰϰλησιάζουσαι, 392. pr. Kr.), u kojoj žene preuzimaju vlast u državi i uspostavljaju sustav opće jednakosti, te Plut (Πλοῦτος, 388. pr. Kr.), u kojoj se slijepomu bogu bogatstva vraća vid pa počinje pravedno raspodjeljivati svoje darove, u mnogočemu pokazuju obilježja srednje komedije, kojoj i formalno-kronološki pripadaju: uloga je kora neznatna (u Plutu uopće nema korskih partija), političke su aluzije rijetke, dosjetke manje opscene, osobna invektiva izostaje.

Kao tradicionalist Aristofan zazire od novina u javnom životu, a političku razočaranost očituje prikazujući na pozornici utopijske tvorevine. Simpatizira likove koji u zaštićenoj privatnosti žele zadržati običajni način života, a izrazito je nesklon političarima i preuzetnim intelektualcima. Kompozicija je njegovih komedija često labava, s mnoštvom osamostaljenih epizoda; komika nerijetko počiva na nesputanim manifestacijama tjelesnosti. Iako je bio iznimno cijenjen, Aristofan je u antici imao malo nasljedovatelja, ponajprije zbog osebujna jezika i teško proničnih suvremenih aluzija. Budući da je u Rimu kod Plauta i Terencija prevladao model nove komedije, Aristofanov je utjecaj na europsku komediografsku praksu bio skroman, neusporedivo manji od Menandrova. Svih 11 Aristofanovih komedija preveo je na hrvatski Koloman Rac (Zagreb, 1947); bogato komentirane prijevode pojedinih komedija (Aharnjani, Mir, Ose, Ptice i Oblaci) objavio je Mladen Škiljan.


Naslovi u ponudi

Lisistrata

Lisistrata

Aristofan

Ova Aristofanova komedija izvorno je izvedena u Ateni 411. pr. ne. To je komični prikaz pokušaja žena da okončaju Peloponeski rat uskraćujući svim muškarcima seksualni odnos, što je bila jedina stvar do koje je ovima bilo stalo.

Akia Mali princ, 2018.
Srpski. Latinica. Tvrde korice.
2,99
Oblaci

Oblaci

Aristofan
Antibarbarus, 2005.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
10,997,69
Ptice

Ptice

Aristofan
VPA, 1988.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
7,99
Žabe

Žabe

Aristofan
Matica srpska, 1987.
Srpski. Ćirilica. Tvrde korice s ovitkom.
7,99 - 8,52
Žene u narodnoj skupštini

Žene u narodnoj skupštini

Aristofan
Akia Mali princ, 2018.
Srpski. Latinica. Tvrde korice.
2,99