Kon-Tiki

Kon-Tiki

Thor Heyerdahl

Kon-Tiki ekspedicija bila je putovanje splavom preko Tihog oceana od Južne Amerike do polinezijskih otoka, a predvodio ju je norveški istraživač i pisac Thor Heyerdahl.

Splav je dobio ime Kon-Tiki po inka bogu Viracochi, za kojeg se tvrdilo da je “Kon-Tiki” stari naziv. Heyerdahlova knjiga o ekspediciji nazvana je “Kon-Tiki ekspedicija: Splavom preko Južnih mora”. Dokumentarni film iz 1950. godine osvojio je Oscara za najbolji dokumentarni film, a 2012. godine snimljen je igrani film koji je bio nominiran za Oscara za najbolji strani film.

Ekspedicija Kon-Tiki financirana je privatnim zajmovima, uz donacije opreme od Američke vojske. Heyerdahl i mali tim otputovali su u Peru, gdje su uz pomoć brodogradilišta koje su osigurale peruanske vlasti, izgradili splav od balzinih trupaca i drugih autohtonih materijala u stilu koji su zabilježili španjolski osvajači. Putovanje je započelo 28. travnja 1947. godine. Heyerdahl i pet suputnika plovili su splavom 101 dan preko 6.900 km (4.300 milja) preko Tihog oceana prije nego što su se sudarili s grebenom kod Raroie u Tuamotusima 7. kolovoza 1947. godine. Posada je uspješno stigla na kopno i svi su se sigurno vratili. Heyerdahl je vjerovao da su ljudi s Južne Amerike mogli doseći Polineziju u prekolumbovsko doba. Njegov cilj u organiziranju ekspedicije Kon-Tiki bio je pokazati da nije bilo tehničkih razloga koji bi ih spriječili da to učine, koristeći samo materijale i tehnologije dostupne ljudima tog vremena. Iako je ekspedicija koristila neku modernu opremu, poput radija, satova, karata, sekstanta i metalnih noževa, Heyerdahl je tvrdio da su to bili sporedni elementi u svrhu dokazivanja da sama splav može obaviti putovanje. Ova ideja dobila je potporu iz statističke analize genetskog dokaza o kontaktu između Južne Amerike i Polinezije. Međutim, Heyerdahlova potpuna hipoteza o južnoameričkom podrijetlu polinezijskih naroda danas se uglavnom odbacuje. Većina arheoloških, jezičnih, kulturnih i genetskih dokaza podržava zapadno podrijetlo Polinezijaca, iz jugoistočne Azije, koristeći sofisticirane tehnologije višetrupnih plovila i navigacijske tehnike tijekom austronezijske ekspanzije. Postoji dokaz o nekom protoku gena s Južne Amerike na Uskršnji otok. 2020. godine neki istraživači objavili su istraživanje.

Naslov izvornika
Kon-Tiki ekspedisjonen
Prijevod
Petar Mardešić
Urednik
Stjepan Krešić
Naslovnica
Mirko Ostoja
Dimenzije
20 x 15 cm
Broj strana
227
Nakladnik
Novo pokoljenje, Zagreb, 1951.
 
Latinica. Tvrde korice s ovitkom.
Jezik: Hrvatski.

Nema primjeraka u ponudi

Poslednji primjerak je nedavno prodan.

 

Zanima Vas i neka druga knjiga? Možete pretražiti našu ponudu pomoću tražilice ili prelistati knjige po kategorijama.

Možda će Vas zanimati i ovi naslovi

Dolina divljeg potoka

Dolina divljeg potoka

Benno Voelkner
Mladost, 1961.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
3,98
Život Arsenjeva

Život Arsenjeva

Ivan Aleksejevič Bunjin

Roman je satkan iz uspomena na mladost, s osvježavajućim prisjećanjem na događaje kao da su se dogodili jučer.

Naprijed, 1974.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice s ovitkom.
7,98
Igra vatrom

Igra vatrom

Marie Pujmanová
Zora, 1957.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice s ovitkom.
3,98
Mirisi, zlato i tamjan

Mirisi, zlato i tamjan

Slobodan P. Novak

Mirisi, zlato i tamjan roman je bogat značenjima. U njemu se isprepleću život i legenda, mitsko i realno, ateizam i hipetrofirana religioznost.

Školska knjiga, 1980.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
2,54
U sedmom nebu

U sedmom nebu

Đuro Šovagović

Knjiga druga

Privlačica, 1994.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
4,50
Okrugla kanta za smeće

Okrugla kanta za smeće

Tomislav Marijan Bilosnić
Božidar Maslarić, 1988.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
3,99