Filozofija otpora

Filozofija otpora

Marijan Krivak

U svijetu entropijskih poredaka premreženih »društvima kontrole« (Deleuze), jedino što nam preostaje jest osebujna FILOZOFIJA OTPORA.

Otpor je to kao »ljudski isuviše ljudski« poriv za osvajanjem enklava Pravednosti u impotentnom (tek) formalnom okviru ljudskih práva i sloboda. Nadalje, filozofija danas mora biti u onome što se još od Antike naziva eudaimonia - sreća kao blaženstvo. Odgovor, pak, na pitanje što je filozofija, može biti tek »filozofirajući odgovor«. Ne dostaje nam više kao presudan njezin izrijek kao »ljubav spram mudrosti«. Heidegger i Deleuze&Guattari razrješenje svojega pitanja o »štostvu« filozofije dobivaju - prema mojem dubokom uvjerenju - u Badiouovuoj osebujnoj »metafizici zbiljske sreće«. Središnji dio knjige - njegov interludij - bavi se fenomenima jezika i umjetnosti, posebice filma. Umjetničko djelo Julija Knifera (supostavljeno s filmskim opusom Mihovila Pansinija) postaje aktom slobode, dakle OTPORA! Obojica autora nastoje, svojim anti-stavom - Knifer anti-slikom, a Pansini anti-filmom - afirmirati umjetnost sàmu. Kako, pak, označiti mjesto JEZIKA u takovrsnoj »filozofiji otpora«? Jezik se kao nešto najnavlastitije svakome ljudskom entitetu treba osloboditi svoje komunikacijske svrhe. Do toga bismo mogli stići ako obnovimo JEZIK kao generičku bit čovjeka. Konačno, dospijevanje u jezik jest i medij dolaska u svijet (Sloterdijk). Posljednji dio knjige posvećen je pojmu "fašizacije". Što je to fašizam? Pojam kojemu se uvijek iznova vraćam potrebno je objasniti u u operativnom smislu njegove aktualne filozofijsko-teorijske upotrebljivosti. Može li se povijesno-epistemološki još uvijek pristupiti pojmu? Što je to FILOZOFIJSKI OTPOR OTPOR besmislenom i bespojmovnom svijetu? Kroz to se umijeće razotkriva revolucionarna želja za jednim događajem nastanjivanja nove zemlje i naroda u kojemu se rađa filozofija. Filozofija se re-teritorijalizira naspram svih dispozitiva kapitala, u »ne-fašističkoj egzistenciji, u polju imanencije.

Dimenzije
24 x 17 cm
Broj strana
171
Nakladnik
Filozofski fakultet, Osijek, 2019.
 
Tiraž: 120 primjeraka
 
Latinica. Broširano.
Jezik: Hrvatski.

Jedan primjerak je u ponudi

Stanje:Korišteno, u odličnom stanju
Dodano u košaricu!
 

Zanima Vas i neka druga knjiga? Možete pretražiti našu ponudu pomoću tražilice ili prelistati knjige po kategorijama.

Možda će Vas zanimati i ovi naslovi

Praksa rada kao znanstvena povijest: ogledi uz filozofijsko ustrojstvo Marxove misli

Praksa rada kao znanstvena povijest: ogledi uz filozofijsko ustrojstvo Marxove misli

Vanja Sutlić

Prvo izdanje Sutlićeve knjige, koja je svojim provokativnim tezama potakla niz reakcija i optužbi kako je Sutlić "državni filozof", zbog čega će on kasnije objaviti prošireno izdanje ove knjige.

Kulturni radnik, 1974.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
6,24
NATO kao lijeva ruka Boga?

NATO kao lijeva ruka Boga?

Slavoj Žižek
Arkzin, 1999.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
10,99
Istorija srpske filozofije

Istorija srpske filozofije

Slobodan Žunjić

Ova knjiga, svojim otkrićima, označava prekretnicu u načinu gledanja i vrednovanja celokupnog nasleđa srpske filozofije.

Plato, 2009.
Srpski. Ćirilica. Broširano.
27,9825,18
Duševnost i umjetnost

Duševnost i umjetnost

Pavao Vuk Pavlović

Umjetnost doprinosi »očovječenju« i razvoju moralnih vrijednosti te ju je Vuk-Pavlović odredio bitnim odgojnim sredstvom koje dovodi do potpunog ostvarenja čovjeka.

Sveučilišna naklada Liber (SNL), 1976.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
13,98
Etički problem u djelu Karla Marxa

Etički problem u djelu Karla Marxa

Milan Kangrga

Kritika moralne svijesti

Naprijed, 1963.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
7,82
Bogoubojstvo Zapada

Bogoubojstvo Zapada

Zoran Vukman

Radi se o knjizi koja šokira svojim uvidima o zapadnoj civilizaciji nakon “smrti Boga” i bavi se kritikom rodne ideologije na do sada neviđen način, kroz popularnu filozofiju i esejistiku koja vas od početka do kraja vodi kroz jedan duhovni triler.

Vlastita naklada, 2016.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
7,98