Plameni inkvizitori 1-2

Plameni inkvizitori 1-2

Marija Jurić Zagorka

Drugi dio Zagorkinog ciklusa "Grička vještica". U Plamenim inkvizitorima ona spaja fikciju i povijesne činjenice, istražujući razdoblje vladavine cara Josipa II., borbu protiv praznovjerja i vjerske netrpeljivosti, kao i položaj žena u društvu.

Roman se nastavlja na događaje iz prvog dijela serijala, gdje glavna junakinja, kontesa Nera, prkosna i hrabra mlada žena, postaje žrtva spletki i progona pod optužbom za vještičarenje. Živeći u vremenu kada su žene često bile žrtve praznovjerja i rigidnih pravila društva, Nera se bori za pravdu i očuvanje svog dostojanstva, odbijajući pokleknuti pred moćnicima i njihovim nepravdama.

Priča se odvija u Zagrebu, gdje se širi strah od vještica i inkvizicija jača svoj utjecaj. Ljudi iz različitih društvenih slojeva – od siromašnih građana do aristokracije – podliježu praznovjerju, a inkvizitori zloupotrebljavaju svoj položaj kako bi stekli moć i bogatstvo, potičući lov na "vještice". Nera, zajedno s tajanstvenim grofom Sijanom, inteligentnim i pronicljivim plemićem koji se zaljubljuje u nju, otkriva zavjeru koja stoji iza optužbi za vještičarenje i progona nevinih žena. Sijan je čovjek naprednih ideja i borac za pravdu koji nastoji zaštititi Neru i pomoći joj razotkriti pravu istinu.

Kako se radnja razvija, Nera i Sijan suočavaju se s nizom opasnosti, dok pokušavaju spriječiti daljnje ugnjetavanje nevinih i osloboditi grad od straha i fanatizma. Njihova borba obilježena je avanturama, tajanstvenim događajima i emotivnim izazovima, uključujući i pitanja povjerenja i osobnih sumnji. Kroz sukob s moćnim inkvizitorima, Nera i Sijan simboliziraju otpor protiv praznovjerja i netrpeljivosti, istovremeno pronalazeći način za izražavanje svojih osjećaja i borbu za ljubav.

"Plameni inkvizitori" donosi kritiku društva koje počiva na nepravdi, manipulaciji i zloupotrebi religijskih uvjerenja u svrhu održavanja moći nad nemoćnima. Kroz Nerinu priču Zagorka tematizira pravo žene na dostojanstvo, slobodu i pravdu u svijetu koji to često uskraćuje. Glavni motivi su hrabrost, borba za istinu i prava slabijih, kao i prevladavanje straha i predrasuda.

Roman također oslikava važno povijesno razdoblje za Hrvatsku i prikazuje tadašnje društvene običaje, što daje snažan kontekst i povijesnu vjerodostojnost priči. Zagorkina sposobnost da kroz likove pokaže borbu pojedinaca za pravdu i ljubav u društvu prožetom netolerancijom čini "Plamene inkvizitore" izuzetno značajnim i danas.

Urednik
Vera Barić
Naslovnica
Igor Kordej
Dimenzije
20 x 14 cm
Ukupan broj strana
1018
Nakladnik
Mladost, Zagreb, 1990.
 
Latinica. Tvrde korice s ovitkom.
Jezik: Hrvatski.

Knjiga se sastoji od dva toma.

Jedan višetomni primjerak je u ponudi.

Dodano u košaricu!

Plameni inkvizitori 1-2
Prvi tom
Broj strana: 507
Stanje:Korišteno, u odličnom stanju
Plameni inkvizitori 1-2
Drugi tom
Broj strana: 511
Stanje:Korišteno, u odličnom stanju
 

Zanima Vas i neka druga knjiga? Možete pretražiti našu ponudu pomoću tražilice ili prelistati knjige po kategorijama.

Možda će Vas zanimati i ovi naslovi

Gordana VI: Veliki sud

Gordana VI: Veliki sud

Marija Jurić Zagorka
Stvarnost, 1966.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
8,34 - 10,32
Kći Lotrščaka

Kći Lotrščaka

Marija Jurić Zagorka

Uz ljubavnu priču, koja je okosnica gotovo svih Zagorkinih djela, “Kći Lotrščaka” je roman osobit po tome što obiluje brojnim legendama i pučkim predajama vezanima za Zagreb, utemeljenima na nadnaravnim i vjerskim motivima.

Stvarnost, 1977.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
9,647,23
Gordana V: Pakao prijestolja

Gordana V: Pakao prijestolja

Marija Jurić Zagorka
Stvarnost, 1966.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
10,328,26
Od zore do mraka: izbor

Od zore do mraka: izbor

Fran Mažuranić

Izbor iz Mažuranićevih fabularno razgranatih crtica, koje su prvobitno bile objavljene, u skraćenom izdanju, kod Matice hrvatske 1927. godine.

Minerva nakladna knjižara, 1941.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
6,36
Dundo Maroje / Skup / Novela od Stanca

Dundo Maroje / Skup / Novela od Stanca

Marin Držić

Dundo Maroje i Novela od Stanca su remek-djela najvećega hrvatskog renesansnog komediografa – Marina Držića. Ujedno su to njegove najpoznatije komedije, koje spadaju u sam vrh hrvatske renesansne književnosti.

Jutarnji list, 2008.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
6,22
Jezična baština

Jezična baština

Josip Vončina

Lingvostilistička hrestomatija hrvatske književnosti od kraja 15. do početka 19. stoljeća.

Književni krug, 1988.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice s ovitkom.
9,54