Srbi i pravoslavlje u Slavoniji i sjevernoj Hrvatskoj

Srbi i pravoslavlje u Slavoniji i sjevernoj Hrvatskoj

Dušan Lj. Kašić

"Srbi i pravoslavlje u Slavoniji i sjevernoj Hrvatskoj" autora Dušana Kašića povijesno je i sociološko djelo koje analizira povijest, kulturu i vjerski život Srba pravoslavaca na području Slavonije i sjeverne Hrvatske.

Knjiga se bavi identitetom Srba pravoslavne vjeroispovijesti u ovom dijelu Hrvatske kroz povijesni razvoj, od dolaska pravoslavnih zajednica na ove prostore do njihovog položaja u modernim društvenim okolnostima.

Kašić detaljno opisuje povijesni kontekst dolaska pravoslavnih Srba u Slavoniju i sjevernu Hrvatsku. Pojedini valovi naseljavanja povezani su s turskim osvajanjima tijekom 16. i 17. stoljeća te Habsburškom Monarhijom, koja je pravoslavnim doseljenicima osigurala određene privilegije kroz Statut od 1690. godine. Pravoslavni Srbi bili su važan dio sustava Vojne krajine, gdje su služili kao graničari, a istovremeno su razvijali vlastite vjerske i kulturne institucije.

Autor istražuje ulogu Srpske pravoslavne crkve u očuvanju nacionalnog i vjerskog identiteta Srba na ovom području. Kašić opisuje gradnju i značaj pravoslavnih hramova i manastira, koji su bili središta duhovnog i kulturnog života. Uloga crkve proširuje se na obrazovanje i širenje pismenosti, pri čemu su pravoslavne škole igrale ključnu ulogu u očuvanju jezika i tradicije.

Knjiga analizira međusobne odnose između Srba pravoslavaca i ostalih etničkih i vjerskih skupina u Slavoniji i sjevernoj Hrvatskoj. Iako su postojali sukobi, posebno tijekom perioda nacionalnih napetosti u 19. i 20. stoljeću, autor također ukazuje na razdoblja zajedničkog suživota i suradnje. Poseban naglasak stavljen je na utjecaj političkih promjena i ratova na položaj Srba i njihovih vjerskih zajednica, uključujući razdoblje Kraljevine Jugoslavije, NDH i socijalističke Jugoslavije.

Autor obrađuje izazove koje Srbi i pravoslavna crkva doživljavaju u suvremenim uvjetima. Položaj Srba pravoslavaca značajno se promijenio, uključujući demografski pad i obnovu vjerskih i kulturnih institucija nakon razaranja tijekom rata. Kašić se osvrće na pitanje očuvanja identiteta u uvjetima manjinskog statusa te integracije u hrvatsko društvo. Srpska pravoslavna crkva prikazana je kao ključni faktor u očuvanju identiteta Srba u Slavoniji i sjevernoj Hrvatskoj. Autor ukazuje na povijesnu složenost suživota i odnosa između pravoslavnih Srba i drugih zajednica u regiji. Kroz analizu povijesnih i suvremenih prilika, knjiga poziva na razumijevanje i dijalog u multietničkom kontekstu.

Djelo Dušana Kašića predstavlja vrijedan doprinos proučavanju povijesti i položaja Srba pravoslavaca u Hrvatskoj, pružajući detaljan povijesni pregled i kontekstualizaciju njihovog identiteta u širem društvenom i političkom okruženju.

Urednik
Ratko Jelić
Dimenzije
20 x 13,5 cm
Broj strana
140
Nakladnik
Savez udruženja pravoslavnog sveštenstva SR Hrvatske, Zagreb, 1967.
 
Ćirilica. Broširano.
Jezik: Hrvatski.

Nema primjeraka u ponudi

Poslednji primjerak je nedavno prodan.

 

Zanima Vas i neka druga knjiga? Možete pretražiti našu ponudu pomoću tražilice ili prelistati knjige po kategorijama.

Možda će Vas zanimati i ovi naslovi

Hrvatska književnost od 16. do 18. stoljeća u sjevernoj Hrvatskoj i Bosni

Hrvatska književnost od 16. do 18. stoljeća u sjevernoj Hrvatskoj i Bosni

Krešimir Georgijević
Matica hrvatska, 1969.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice s ovitkom.
8,62
Jugoslavenski odbor u Londonu - u povodu 50-godišnjice osnivanja

Jugoslavenski odbor u Londonu - u povodu 50-godišnjice osnivanja

Jugoslavenska akademija znanosti i umjetnosti, 1966.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
15,24
Rimljani u Zagrebu

Rimljani u Zagrebu

Zoran Gregl

Tragovi Rimskog Carstva u gradu i okolici

Mladost, 1991.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
6,18
Zapisnik općine Osijek - Tvrđa od 1745. do 1770 godine

Zapisnik općine Osijek - Tvrđa od 1745. do 1770 godine

Stjepan Sršan

Nakon prvog sveska knjige "Najstariji zapisnik općine Osijek - Tvrđa od 1705. do 1746." ovo je drugi svezak knjige, koji obrađuje razdoblje od 1745. do 1770. godine.

Historijski arhiv u Osijeku, 1987.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
12,369,89
Pisana riječ u Hrvatskoj

Pisana riječ u Hrvatskoj

Vladimir Pezo, Božidar Gagro, Radovan Ivančević, Radoslav Katičić, Duje Rendić-Miočević, Eduard H...

Pisana riječ u Hrvatskoj dio je ukupne kulturne povijesti Hrvatske. Svoju pisanu kulturu i književnost Hrvati su izgrađivali kroz stoljeća na tri pisma - glagoljici, latinici i hrvatskoj ćirilici i na tri jezika – na hrvatskom, staroslavenskom i latinskom

Muzej MTM, 1985.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice s ovitkom.
15,3612,29
Kopinič bez enigme

Kopinič bez enigme

Milenko Doder

"Kopinič bez enigme" neskriva autorovu težnju da definitivno razotkrije, razriješi i razbije zagonetku zvanu Kopinič, tajnog agenta Kominterne u Jugoslaviji.

Centar za informacije i publicitet (CIP), 1986.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice s ovitkom.
6,98