Inferno / Okultni dnevnik : brak s Harrietom Bosse
U Strindbergovoj književnoj ostavštini takozvani Okultni dnevnik zauzima posebno mjesto. Ništa se s njime ne može usporediti.
Okultni dnevnik započinje 21. veljače 1896, kad se Strindbergova velika inferno-kriza približavala vrhuncu. Kratko vrijeme prije toga nastanio se u poznatom hotelu »Orfila« u Parizu. »Od tog vremena…«, piše u Infernu, »zapažao sam niz objava, koje sebi nisam mogao objasniti a da ne pribjegnem postojanju nepoznatih sila. Od toga časa pišem bilješke, koje se postepeno gomilaju i tvore dnevnik.«
Iz početka se zadovoljavao time da »neobične slučajeve« pribilježi u sažetu obliku, čudnovate događaje i pojedinosti u kojima je on sam vidio čudesa ili znamenja, poruke sila. Te rane zabilješke sačinjavaju naskoro materijal za prvu skicu za njegove obje ispovijesti, Inferno i Legende. Međutim, njegove bilješke postaju drugima razumljive tek u proširenom, sređenom obliku, koji donosi njegova vlastita tumačenja tih zapažanja. Bilješke prerastaju sve više u opširnu ispovijest i popunjavaju se razmatranjima i razmišljanjima i njegovim doživljajima. »Okultno« kod toga sve više stupa u pozadinu, ali ipak se iščezava potpuno. Osobito otkad 1900. Harriet Bosse stupa u njegov život, taj rad postaje dnevnik u uobičajenom smislu riječi. Harriet i njegov odnos prema njoj stupa od tada u prvi plan. Nakon što ga je konačno napustila i stupila u novi brak, prekida on taj dnevnik o svom životu. Posljednja datirana bilješka je od 11. srpnja 1908. Toga dana Strindberg napušta stan u Karlavagenu, gdje su on i Harriet Bosse poslije vjenčanja bili uredili svoj dom, i seli u svoj posljednji stan Blatornet, Drottninggatan 85. (Iz predgovora Torstena Eklunda)
Primjerak je dostupan kao dio kompleta knjiga "August Strindberg: Odabrana djela 1-10"
Pregledajte komplet1. Crvena soba
Crvena soba je prvi moderni švedski roman, objavljen kad je autoru bilo svega 30 godina i u kojem je Strindberg na neponovljiv način uspio uvezati i stopiti rodovsko-žanrovska usmjerenja pripovjedačke proze, drame i romana.
2. Brakovi / Povijesne minijature
Zbirka novela Brakovi donijela je Strindbergu optužbe za blasfemiju, a zbog kritike ženske emancipacije izazvala je i reakcije liberalnih krugova. Premda je na sudu oslobođen optužbe, slučaj ga je psihički pogodio te se otada držao trajno progonjenim.
3. Inferno / Okultni dnevnik : brak s Harrietom Bosse
U Strindbergovoj književnoj ostavštini takozvani Okultni dnevnik zauzima posebno mjesto. Ništa se s njime ne može usporediti.
4. Sin služavke: Povijest razvitka jedne duše 1849-1871.
Jedan od autobiografskih romana Augusta Strindberga u kojem svoje djetinjstvo opisuje težim no što je uistinu bilo.
5. Ispovijed jednog luđaka
Godine 1875. Strindberg upoznaje barunicu Sirri von Essen i zaljubljuje se. Za dvije godine događa se neminovno: barunica se rastaje od baruna i udaje za Strindberga, prihvaćajući radi te ljubavi znatno neizvjesniju budućnost.