Zaludna mistrija: doktrina i praktična bratstva zlatnih (crnih) brojeva

Zaludna mistrija: doktrina i praktična bratstva zlatnih (crnih) brojeva

Bogdan Bogdanović

Zbirka eseja, autobiografskih zapisa, dnevničkih fragmenata i misaonih konstrukcija Bogdana Bogdanovića – arhitekta, bivšeg gradonačelnika Beograda, univerzitetskog profesora, i jednog od najoriginalnijih intelektualaca jugoslavenskog kulturnog kruga.

Knjiga je nastala tijekom njegova svojevrsnog unutarnjeg izgnanstva u razdoblju nacionalističke erozije 80-ih i 90-ih godina u Jugoslaviji, a u njoj se posebno ističe njegov otpor ideološkoj, političkoj i estetskoj banalnosti.

Naslovna "mistrija" (keli za nanošenje žbuke) služi kao simbol masonstva i graditeljstva, ali je ovdje "zaludna" – upućuje na osjećaj nemoći u vremenu kada su istinski graditelji duha marginalizirani. Kroz knjigu je jasno da autor, iako ne eksplicitno, koristi masonerijske, hermetičke i simboličke motive kako bi izgradio vlastiti, alegorijski pogled na svijet. Bogdanović je poznat po dubokom interesu za ezoteriju, mitologiju, simboliku i jezik kao graditeljski materijal – kako arhitektonski, tako i intelektualni.

Knjiga obiluje simbolima iz slobodnog zidarstva – piramidama, labirintima, mjerilima, alatima, metaforama svjetla, tajnim pismima, „gradovima-duhovima“. On govori o gradu kao simbolu, a ne samo prostornom entitetu, te o spomeniku kao „misterijskoj arhitekturi“ – prostoru posvećenom pamćenju i tišini. U središtu svega je mit kao jezik razumijevanja stvarnosti, nasuprot banalnom utilitarizmu moderne politike i urbanizma.

Posebnu pozornost Bogdanović pridaje masoneriji kao duhovnom naslijeđu graditelja, bez da ikada eksplicitno tvrdi da je njezin pripadnik. Međutim, njegova stalna upotreba simboličkog jezika, tematiziranje tajnih znanja, kao i njegov interes za hermetizam, alegoriju, gnosticizam i kabalističku strukturu jezika, svjedoče o dubokoj povezanosti s masonskom duhovnom tradicijom – bilo izravno, bilo kroz kulturno-filozofski utjecaj.

U kontekstu sveprisutne političke represije i razaranja značenja, Bogdanovićeva "zaludna mistrija" postaje čin otpora – pišući, on "gradi" ono što se ne može razoriti tenkovima i parolama: jezik smisla, simbolike i unutarnje slobode.

Naslovnica
Sanja Iveković
Dimenzije
22 x 14 cm
Broj strana
179
Nakladnik
Grafički zavod Hrvatske (GZH), Zagreb, 1984.
 
Latinica. Broširano.
Jezik: Srpski.

Nema primjeraka u ponudi

Poslednji primjerak je nedavno prodan.

 

Zanima Vas i neka druga knjiga? Možete pretražiti našu ponudu pomoću tražilice ili prelistati knjige po kategorijama.

Možda će Vas zanimati i ovi naslovi

Putopisi i studije 3: Historijske teme

Putopisi i studije 3: Historijske teme

Miroslav Krleža

Zbirka obuhvaća eseje, studije i kritičke tekstove posvećene povijesnim temama, i predstavlja dragocjen izvor za razumijevanje Krležina viđenja povijesti kao dinamičnog procesa koji oblikuje identitet i sudbinu naroda.

NIŠRO Oslobođenje, 1985.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
7,425,57
Tu nema ničega!

Tu nema ničega!

Dubravka Ugrešić

Dubravka Ugrešić u svojemu provokativnom eseju na primjeru toplica — lječilišta — razmatra život u postsocijalističkoj Europi i Hrvatskoj.

Multimedijalni institut, 2020.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
13,58
Vrtoglavica

Vrtoglavica

Winfried G. M. Sebald

Sebald nije tek pripovjedač priča. Njegov pripovjedni postupak nudi model svijesti koji nam govori: biti potpuno svjestan sebe, znači patiti od neizlječive vrtoglavice.

Plato, 2020.
Srpski. Latinica. Broširano.
6,52
Dijamantni faraon

Dijamantni faraon

Vesna Krmpotić

Poslije toliko knjiga i toliko putovanja (kao i da knjige nisu putovanja!), poslije svih zbirki stihova, pripovijednih, esejističkih i drugih naslova, Dijamantni faraon otkriva se kao jedan od zaštitnih znakova Vesne Krmpotić.

V.B.Z, 2002.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
7,42
Iz bosanske romantike: novele

Iz bosanske romantike: novele

Šemsudin Sarajlić

Zbirka predstavlja značajan doprinos bošnjačkoj i hrvatskoj književnosti. Autor, poznat po dubokom poznavanju života bosanskih mahala, u ovoj zbirci donosi priče koje odražavaju svakodnevicu sarajevskog muslimanskog svijeta.

Matica hrvatska, 1931.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
7,26
Poetika

Poetika

Henri Suhamy

Polazeći od Aristotelove Poetike autor završava prikazom različitih modernih književnih manifesta.

Plato, 1998.
Srpski. Latinica. Broširano.
4,993,74